Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Zbadaj się i zyskaj spokój

Agnieszka Puzio-Dębska / 26 września 2022

Rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku nowotwór piersi diagnozuje się u 12 % kobiet. W Polsce obserwuje się rosnący trend umieralności a zgłaszalność uprawnionych do badań profilaktycznych Pań wynosi zaledwie około 37 %.
Nie odkładaj badań na później. Zbadaj się i zyskaj spokój.

Mammografia  jest podstawowym, bezpłatnym badaniem profilaktycznym  wykonywanym w ramach  Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka bez skierowania lekarskiego. 

Do badania uprawnione są Panie od 50 do 69 lat, ubezpieczone, które spełniają jeden z dwóch warunków: 
•   nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy 
•   lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

Zapamiętaj: 
Mammografia pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w Programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia. Dzięki stałemu monitoringowi usprawniamy  kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszamy ewentualne konieczne leczenie.

Wynik wymagający poddaniu się dalszym badaniom diagnostycznym, celem potwierdzenia lub wykluczenia ewentualnych zmian nowotworowych otrzymuje tylko około 5 % spośród przebadanych w Programie kobiet. Spośród Pań skierowanych do diagnostyki pogłębionej tylko co piąta kobieta dowiaduje się, że choruje na raka i jest kierowana na ścieżkę szybkiego leczenia.

Najbliższe bezpłatne diagnostyczne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się:

3 października 2022 r. – Medica Sp. z o. o. Sp. K., parking przy Ratuszu Miejskim, rejestracja tel. 42 254 64 16

14 października 2022 r. -  Geveva Trust Sp. z o. o., parking przy Ratuszu Miejskim, rejestracja tel. 58 767 34 55, 58 767 34 77

24 października 2022 r. - Luxmed Diagnostyka Sp. z o.o., parking przy  markecie Kaufland, Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 39A, rejestracja tel. 58 666 24 44

18 listopada 2022 r. -  Geveva Trust Sp. z o. o., parking przy Ratuszu Miejskim, rejestracja tel. 58 767 34 55, 58 767 34 77

W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD  z poprzednich mammografii.. Prosimy o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.