Od 10 do 14 lipca 2025 r. na wizycie studyjnej w Mławie gościli przedstawiciele czterech jej miast partnerskich: Franconville (Francja), Krivej Palanki (Macedonia Północna), Raseiniai (Litwa) i Viernheim (Niemcy). Z władzami miasta oraz przedstawicielami tutejszych organizacji pozarządowych rozmawiali o dotychczasowej i dalszej współpracy. Gościli w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, Urzędzie Stanu Cywilnego, dwóch szkołach podstawowych i zagrodzie żubrów. W programie wizyty było też dużo zwiedzania Mławy… i nie tylko!
Swój pobyt w Mławie goście rozpoczęli od uczestnictwa w oficjalnym otwarciu wystawy plenerowej przygotowanej na Starym Rynku przez Stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe. Ekspozycja zatytułowana „Mława postaciami zapisana” prezentuje sylwetki bardziej i mniej znanych, niezwykle zasłużonych i ważnych dla historii miasta osób.
Piątek upłynął pod znakiem wycieczek historycznych, dzięki którym przedstawiciele miast partnerskich mogli poznać dzieje nie tylko samej Mławy, ale też pobliskich miast oraz całej Polski. Służyły temu wizyty w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku (na pobliskich polach trwały akurat przygotowania do zbliżającej się dorocznej rekonstrukcji tego wydarzenia) oraz na zamku krzyżackim w Nidzicy.
Sobota – jakże by inaczej – upłynęła pod znakiem Dni Mławy. Przedstawiciele Franconville, Krivej Palanki, Raseiniai i Viernheim obejrzeli zaplanowane na ten dzień atrakcje, dzięki którym poznali lokalne i ponadregionalne dziedzictwo kulturowe, a zarazem miło spędzili czas z mieszkańcami zaprzyjaźnionego z nimi miasta-gospodarza. Międzynarodowi goście wraz z przedstawicielami władz Mławy z burmistrzem Piotrem Jankowskim na czele przywitali się z uczestnikami miejskiego święta ze sceny plenerowej podczas wieczornych koncertów. Obszerną fotorelację z Dni Mławy zamieściliśmy TUTAJ.
Bardzo ważna dla dalszej owocnej współpracy międzynarodowej była niedziela. To właśnie wtedy delegaci spotkali się z przedstawicielami pięciu działających w Mławie organizacji pozarządowych, które zadeklarowały wolę podejmowania wspólnych inicjatyw w przyszłości: Fundacji „Krzewienia Kultury – Zawkrzanie”, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, Klubu Sportowego Marlin Mława, Klubu Pływackiego Płetwal Mława oraz Stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe. Następnie Mławską Kolejką Turystyczną zwiedzili miasto, zatrzymując się po drodze w Urzędzie Stanu Cywilnego i Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, gdzie ich gospodarze – odpowiednio kierownik Marzena Lipińska i dyrektor Adam Kuligowski (w towarzystwie burmistrza Piotra Jankowskiego) – pokazali przedstawicielom miast partnerskich swoje obiekty i opowiedzieli o ich pracy. Metą tej pouczającej wycieczki była Pokazowa Zagroda Żubrów przy ul. Krajewo, po której oprowadzili naszych gości Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki, kierownik zagrody Jacek Folborski i główna księgowa Danuta Folborska.
Ostatniego dnia swojego pobytu dwie z delegacji złożyły wizyty w szkołach podstawowych, z którymi już od dłuższego czasu intensywnie współpracują: francuska – w „Trójce”, a niemiecka – w „Szóstce”. Później jeszcze tylko pożegnalna kawa z burmistrzem Piotrem Jankowskim i przewodniczącym rady Filipem Kowalczykiem, życzenia bezpiecznej podróży powrotnej – i kolejny etap międzynarodowej współpracy za nami. Jak widać, była to wizyta bardzo aktywna, owocna i pełna inspiracji na przyszłość.
Krzysztof Napierski / WP