Zapraszamy na wędrówki i przejażdżki rowerowe Mławskim Szlakiem Turystycznym. Każdy, kto odwiedza poszczególne punkty na trasie z włączoną na telefonie aplikacją mobilną, może zbierać punkty i…
Kompleks leśny położony w północnej części miasta. Graniczy bezpośrednio z terenami zurbanizowanymi, przez co jest naturalnym, głównym obszarem rekreacyjno-wypoczynkowym mieszkańców Mławy.
Teren ten…
Słomka to nazwa miejscowości wymienianej również jako Stromka. W przeszłości była tu osada młyńska nad rzeką Mławka, należąca do powiatu mławskiego, gminy Turza, parafia Mława. W osadzie znajdował…
Dwukoły to osada, której historia datuje się od połowy XIV w. Dziś znajduje się tutaj siedziba nadleśnictwa. Jest to jednocześnie atrakcyjne miejsce na Mławskim Szlaku Turystycznym. Jego urok i…
„Mogiły wojenne nawołują do pokoju” – Albert Schweitzer, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
Niemiecki cmentarz wojenny w Mławce (niem. Deutsche Kriegsgräberstätte Mlawka) położony jest na północny…
Kluczem do rozwoju osadnictwa w tym obszarze jest oczywiście rzeka Mławka niegdyś snująca się smużką w dolinie. Na terenie tym zlokalizowane były trzy miejscowości: Mławka, Ruda oraz Zawady. Jedynie…
Nazwa miejscowa oznaczała teren o zimnych gruntach i zimnych wodach. Z miasta prowadziła tu droga studzienicka. Dzięki sprzyjającym warunkom, które zapewniała przepływająca w tym miejscu rzeka Mławka…
W przeszłości Piekiełko było najbardziej wysuniętą na północ polską miejscowością. Znajdował się tu folwark oraz posterunek straży pogranicznej. W roku 1866 do dóbr folwarcznych należał również młyn…
Na zachodnich obrzeżach osiedla Krajewo znajduje się urokliwe, podzielone na trzy części jeziorko, które podlega sukcesji przez roślinność zaroślową, bagienną i torfowiskową. Wody jeziorka chronią „…
Mauzoleum Żołnierzy Września zlokalizowane jest na przedpolu Mławy, w schronie bojowym, w którym walczyli żołnierze należący do czwartej kompanii II batalionu 80 Pułku Piechoty. Projektantami byli…