„Mogiły wojenne nawołują do pokoju” – Albert Schweitzer, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
Niemiecki cmentarz wojenny w Mławce (niem. Deutsche Kriegsgräberstätte Mlawka) położony jest na północny zachód od Mławy, kilkaset metrów od drogi 544 Mława – Działdowo.
Cmentarz w Mławce został założony w czasie I wojny światowej. Zostali tam pogrzebani żołnierze pruscy polegli w różnych bitwach tego konfliktu. Nie ma jednak informacji co do liczby pochowanych.
Traktaty wersalski i ryski nakładały na państwa obowiązek właściwego utrzymania cmentarzy wojennych, bez względu na narodowość poległych żołnierzy, w związku z tym również Polska jako jedna ze stron wprowadziła ten obowiązek. Warto przypomnieć, że wśród poległych znajdowali się także pochodzący z tamtych terenów, którzy zostali objęci poborem do armii pruskiej. Mieszkańcy opiekowali się tymi mogiłami, gdyż spoczywali w nich ich znajomi i koledzy.
W dniach 1-4 września 1939 roku rozegrała się bitwa pod Mławą. To jedna z największych bitew granicznych wojny obronnej. Znaczna część niemieckich żołnierzy została pochowana w zbiorowej mogile na cmentarzu w Mławce, naprzeciwko mogił z I wojny światowej.