Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Mławie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Mławie

Agnieszka Puzio-Dębska / 11 lutego 2012

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie
ul. Sienkiewicza 24
tel. 23 654 654 30 05

e-mail: mlawapsmatpoczta [dot] onet [dot] pl

http://www.psm.mlawa.pl/

Państwowa Szkoła Muzyczna w Mławie powstała w 1975 r. Początkowo była to jedynie szkoła I stopnia tj. szkoła podstawowa. Od 1986r. w uznaniu sukcesów w jej działalności staje się także Państwową Szkołą Muzyczną II stopnia. Początkowo szkoła mieściła się tylko w małym przedwojennym budynku. Borykając się z trudnościami lokalowymi korzystała z klas w szkołach podstawowych i prywatnych budynkach. Wreszcie na początku lat 90-tych oddano nowy budynek dydaktyczny (1992r.) i Salę Koncertową (1993r.)
Obecnie w PSM I i II st. kształci się młodzież i dzieci na wydziale wokalnym - śpiew solowy i instrumentalnym - skrzypce, altówka, wiolonczela, gitara, fortepian, organy, akordeon, klarnet, saksofon, flet, puzon i perkusja. Od początku szkoła aktywnie uczestniczy w życiu lokalnym uświetniając uroczystości miejskie, powiatowe, państwowe i inne. W szkole od 1995r. odbywa się jeden z największych w kraju Festiwal Akordeonowy oraz przeglądy - skrzypcowy i fortepianowy o mniejszym zasięgu.
Uczniowie mławskiej szkoły odnoszą liczne sukcesy na estradach. Najwięcej satysfakcji do tej pory przynosiła szkole i miastu klasa akordeonu - jedna z najliczniejszych i przede wszystkim najsilniejszych w kraju. W szkole od lat działa Chór i Mławska Orkiestra Akordeonowa, a wśród jej członków przewijają się liczni laureaci praktycznie wszystkich krajowych i wielu zagranicznych konkursów.
Sukcesami może się też pochwalić klasa fortepianu (mając wśród swych uczniów laureatów konkursów ogólnopolskich zarówno w I jak i w II stopniu) i śpiewu solowego. Absolwenci mławskiej szkoły studiują między innymi na Akademiach Muzycznych w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach i Warszawie.
PSM I i II st. w Mławie ma uzasadnione nadzieje na dalsze sukcesy swoich uczniów na estradach konkursów i przeglądów a także na rozwój kontaktów i współpracy z innymi ośrodkami kształcenia artystycznego w Polsce i za granicami kraju.