Wystawa założyciela ZTZZ w Przasnyszu | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Wystawa założyciela ZTZZ w Przasnyszu

root@npc.pl / 23 października 2011

Rysunki oraz obrazy olejne można było podziwiać podczas otwarcia wystawy Jana Chądzyńskiego w Regionalnej Galerii Miejskiego Domu Kultury im. Stanisława Ostoi – Kotkowskiego w Przasnyszu.

 22 października na wernisaż dotarło sporo osób, zarówno przasnyszan jak i mławian, zwłaszcza członków Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej, którego założycielem i pierwszym Prezesem był właśnie Jan Chądzyński. Autor na prośbę zebranych wspominał studencki czas, opowiadał o technice, swoich inspiracjach. Wernisaż urozmaicił występ muzyczny, akordeonisty ze szkoły muzycznej Macieja Kacprzaka oraz poezja mławianki - Pauliny Florczak. Wystawę w imieniu Związku Twórców Ziemi Zakrzeńskiej w MDK w Przasnyszu zorganizował Janusz Dębski.
Wystawa prac będzie dostępna dla zwiedzających do końca listopada, w imieniu autora oraz organizatorów – zapraszamy.
APD


Jan Chądzyński
Urodził się 22 czerwca 1947 roku w Mławie. Tu ukończył Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego. W 1966 roku rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Od 1968r. studiował również na wydziale konserwacji dzieł sztuki. W styczniu 1974 roku obronił pracę dyplomową, której promotorem była prof. Zofia Medwecka. 1 kwietnia 1974 roku podjął pracę na stanowisku konserwatora w Przedsiębiorstwie Państwowym Pracownie Konserwacji Zabytków Oddział w Krakowie. Szybko został mianowany kierownikiem zespołu konserwatorskiego. Uczestniczył w wielu realizacjach konserwatorskich.
Do znaczących z punktu widzenia historii sztuki należą:
- konserwacja późnogotyckiej polichromii w prezbiterium kościoła parafialnego p.w. Św. Marii Magdaleny w Koziegłowach pod Częstochową
- konserwacja stropów drewnianych, polichromowanych i nie polichromowanych gotyckich i renesansowych w Kamienicy Morsztynowskiej (Wierzynka) w Krakowie
- prace konserwatorskie w Żywcu m.in.: konserwacja barokowych stelli w kościele farnym oraz prace zabezpieczające przy gotyckiej płaskorzeźbie „Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny w otoczeniu Apostołów” prawdopodobnie autorstwa Wita Stwosza.
- uczestniczył przy realizacji prac konserwatorskich plafonów w budynku konsulatu polskiego w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych.
Od 1978r. prowadzi własną firmę konserwatorską.
W 1987 roku wyjechał na tzw. „Zonenseminar” do NRD. Planowany na trzy miesiące pobyt zaowocował dwunastoletnią współpracą, która pozwoliła na zrealizowanie wielu prac konserwatorskich na terenie Niemiec, m.in.: prace przy XVIII i XIX wiecznej polichromii ściennej w sali rycerskiej zamku rodu Lindenau w Machern w Saksonii oraz wykonane na zlecenie inwestora prywatnego w latach 1995-96 prace konserwatorskie gotyckiej fasady domu mieszczańskiego w Gorlitz również w Saksonii.
W roku 1998 otrzymał propozycję wykonania prac konserwatorskich ołtarza w kościele p.w. Św. Anny w Wojnówce koło Mławy, następnie wykonał konserwację siedemnastowiecznego obrazu Św. Antoniego z Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie.
Mimo, że prowadzenie firmy i osobiste zaangażowanie w realizacjach prac konserwatorskich zabierało wiele czasu, nigdy nie rozstawał się z twórczością malarską i nie traktował jej jako odskoczni od obowiązków związanych z pracami konserwatorskimi. Malował, rysował wtedy, gdy miał taką potrzebę. W jego twórczości przeważają pejzaże oraz martwe natury. Artysta przekazuje odbiorcy płaszczyzny obrazów o bardzo ograniczonej, brązowo-błękitnej oraz żółto-niebieskiej kolorystyce, które w pierwszym momencie odbierane są jako twór abstrakcyjny. Odbiorca dopiero po pewnym czasie odkrywa realistyczne formy i tajemnicze światło a wszystko to budowane z grubo nałożonych plam koloru. Wiele prac malarskich artysty znajduje się w zbiorach kolekcjonerów w Niemczech i w USA.
Artysta był współzałożycielem i pierwszym prezesem (2000 - 2003r.) działającego od 11 lat Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej, który zrzesza malarzy, rzeźbiarzy, twórców tkaniny artystycznej, fotografików oraz twórców pióra poetów i prozaików.
Wybrane wystawy:

  • Bieżuń – Muzeum Małego Miasta 2004r.
  • Przasnysz – Muzeum Historyczne 2005r.
  • Lidzbark Welski – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury 2006r.
  • Brodnica – Brodnicki Dom Kultury 2006r.
  • Ostróda – Galeria Sztuk Centrum Kultury 2007r.
  • Szreńsk – Galeria GOK 2007r.
  • Płońsk – Miejski Ośrodek Kultury 2009r.
  • Mława – Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej 2011r.

źródło - folder o autorze