Tekla Bądarzewska patronką estrady w parku | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Tekla Bądarzewska patronką estrady w parku

Magdalena Grzywacz / 19 czerwca 2013

Przy pełnej widowni odbył się 16 czerwca br. niedzielny koncert zatytułowany „Wokół muzyki Tekli Bądarzewskiej”. Wcześniej kompozytorka urodzona w Mławie została patronką parkowej estrady.

Niezwykłe popołudnie otworzyła uroczystość nadania  imienia Tekli Bądarzewskiej estradzie w Zabytkowym Parku Miejskim. Odsłonięcia tablicy z nazwą sceny dokonali: Sławomir Kowalewski – Burmistrz Miasta Mława, Krzysztof Wasiłowski – Przewodniczący Rady Miasta Mława oraz Barbara Zaborowska, Prezes Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej.

Patronką estrady parkowej Tekla Bądarzewska została już w lutym bieżącego roku, kiedy to Rada Miasta Mława przychyliła się do wniosku Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej i Uchwałą numer XXVI/272 z dnia 26 lutego 2013 r. nadała estradzie w Zabytkowym Parku Miejskim w Mławie imię kompozytorki i pianistki urodzonej w naszym mieście.

Tekla Bądarzewska żyła i tworzyła w Mławie w XIX wieku. Prawdopodobnie to właśnie tutaj skomponowała swoje pierwsze, proste utwory. Być może w Mławie napisała „Modlitwę Dziewicy”, „Śpiew słowika” czy „Rodzinną Chatkę”, w których muzykolodzy dopatrują się wpływów muzyki ludowej, odgłosów mazowieckich łąk i lasów. Pamięć o osobie i utworach kompozytorki, która przez lata poszła w zapomnienie, dziś powraca do Polski za sprawą niezwykłych kobiet – Marii Pomianowskiej – kompozytorki, muzyka, aranżera i pedagoga – autorki płyty „Zapomniany dźwięk” z muzyką Bądarzewskiej, oraz  Beaty Michalec  - Sekretarza Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i autorki książki biograficznej o Tekli.

Także muzyka Bądarzewskiej powracają na polskie sceny i do sal koncertowych. Trzy spośród jej utworów zaprezentowali w niedzielne popołudnie uczniowie  Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mławie podczas koncertu zatytułowanego „Wokół muzyki Tekli Bądarzewskiej”. Aranżacji na skład orkiestrowy utworów fortepianowych dokonał kompozytor, a jednocześnie nauczyciel tej szkoły - Artur Żuchowski. Koncert otworzył utwór „Modlitwa dziewicy” – najbardziej znana kompozycja Tekli Bądarzewskiej.  

Następnym punktem programu była muzyka gitarowa. Lidia Sekuła zaprezentowała Preludium „Lagrima” Francisco Tarregi , Rondo op. 100 Mauro Giulianiego, oraz „Lettre encore” Rolanda Dyensa. Na scenie pojawili się także akordeoniści. Karol Janik wykonał III część z Suity bułgarskiej - Wiaczesława Siemionowa, oraz 2 części z Suity Anatolija Kusjakowa. Natomiast Trio akordeonowe w składzie: Konrad, Artur i Jakub Kuzkowscy -  utwory o nieco lżejszym charakterze: „Marsz harmonistów” – Curta Mahra, popularną piosenkę – „Marsz Starzy Przyjaciele”, oraz „Szkoda lasky” czeskiego kompozytora Vaclava Zemana.

Koncert zamknęła orkiestra PSM I i II st. w Mławie, prapremierą dwóch kompozycji Bądarzewskiej, „Walc”, oraz „Kruk i wrona.

Na zakończenie wieczoru rozstrzygnięto Konkurs Plastyczny imienia Hanny Rudzkiej-Cybisowej i wręczono nagrody laureatom, których prace można było podziwiać na zaaranżowanej przy scenie wystawie.

 Współpracując z Burmistrzem Miasta Mława, organizacji koncertu podjęło się Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej. Koncert był organizowany się w ramach projektu „Powiat Mławski – Stolica Kultury Mazowsza 2013” i współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM