Spektakl, wyjątkowe filmy, cyrkowcy, militaria… Działo się! | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Spektakl, wyjątkowe filmy, cyrkowcy, militaria… Działo się!

Krzysztof Napierski / 29 sierpnia 2023

Widowisko „Mława pamięta”, dwa wyjątkowe seanse filmowe i pokaz sztuki cyrkowej były prawdopodobnie największymi atrakcjami sobotniego (26 sierpnia 2023 r.) pikniku historycznego upamiętniającego 84. rocznicę Bitwy pod Mławą. Uczestnicy odwiedzali także rozstawione w parku miejskim namioty lokalnych instytucji, oglądali zabytkowe samochody i robili sobie zdjęcia w fotobudce. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.

W ramach projektu „Mława pamięta” na parkowej estradzie odbył się pokaz filmu dokumentującego zniszczenia wojenne dawnej Mławy i współczesnej Ukrainy oraz kilka edycji rekonstrukcji Bitwy pod Mławą i inscenizacji nalotu na miasto. Obraz wyreżyserowała Ganna Yarovenko, a muzykę do niego skomponował i zagrał w sobotę na żywo ze swoją Kompanią Janusz Prusinowski. Udział w widowisku wzięli mławscy rekonstruktorzy cywilni. Było poruszająco i wzruszająco. Jako konferansjer wystąpił znany aktor Michał Chorosiński. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wcześniej podczas bitewnego pikniku na ekranie przy estradzie można było obejrzeć film wojenny „W ciemności” Agnieszki Holland, po którym w magiczną podróż po świecie sztuki cyrkowej zabrali widzów Joanna Polejowska oraz Ramzes Świetlik. Z artystami ćwiczyła sztuczki cyrkowe zebrana publiczność, głównie ta najmłodsza. Pokaz zorganizował Teatr Słuchaj Uchem. W międzyczasie na ekranie były wyświetlane filmy o tematyce profilaktycznej, a o tym, co się dzieje i co jeszcze przed uczestnikami sobotniego pikniku informował ze sceny Michał Chorosiński.

W pozostałej części parku od 12:00 do 17:00 były dostępne dla zainteresowanych stoiska uczestniczących w pikniku instytucji. Można było m.in. obejrzeć dawny i współczesny sprzęt wojskowy, przejść się bosą stopą po ścieżce sensorycznej, wziąć udział w grach i zabawach czy też zrobić sobie oryginalne zdjęcie w fotobudce. Obsługa namiotu Miasta Mława zachęcała m.in. do udziału w quizie z nagrodami, zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w ramce retro oraz aktywności dla najmłodszych – kolorowanek i warsztatu tworzenia autorskich przypinek. Tuż obok można było obejrzeć wystawę „Mława `39. Wydarzenia Września 1939 r. w Mławie i na Mazowszu w materiałach archiwalnych” mławskiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie. Na wyłączonym z ruchu fragmencie ul. Żeromskiego były z kolei dostępne dla zwiedzających współczesne i dawne wozy strażackie oraz militaria.

Na finał zaproponowaliśmy uczestnikom pikniku seans filmowy odrestaurowanego obrazu „Wielka droga”, z wprowadzeniem Michała Pieńkowskiego z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego FINA. „Wielka droga” to pierwszy powojenny fabularny film polski wyprodukowany w 1946 roku we Włoszech. Opowiada historię miłosną Adama i Ireny, pary narzeczonych rozdzielonych podczas II wojny światowej, która rozpoczyna się dla nich oblężeniem Lwowa w 1939  i wywózkami na Syberię. Ich ponowne losy krzyżują się na początku formowania Armii Andersa w ZSRS, a następnie podczas przemarszu przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt aż po kampanię włoską. Film zawiera archiwalne materiały dokumentalne.

Więcej zdjęć na profilu facebookowym Miasto Mława.

oprac.: Krzysztof Napierski

fot.: Bogdan Jakubowski, Krzysztof Napierski, Magdalena Grzywacz