By przeciwdziałać alkoholizmowi i narkomanii | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

By przeciwdziałać alkoholizmowi i narkomanii

Magdalena Grzywacz / 13 stycznia 2017

Komenda Powiatowa Policji w Mławie w 2015 roku zatrzymała do wytrzeźwienia 119 osób, natomiast Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w tym samym roku wydał 61 Niebieskich Kart A. Liczby te z roku na rok zmniejszają się m.in. dzięki konsekwentnej realizacji Miejskiego Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Mława.

Nowy dokument, na 2017 rok, określa działania (zadania własne gminy) w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz stosowaniem przemocy w rodzinie. Ma na celu ograniczenie występowania problemów związanych z używaniem alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych oraz ograniczenie negatywnych skutków społecznych będących konsekwencją tych zjawisk (w tym przeciwdziałanie przemocy w rodzinie).

Zadania programu są kontynuacją działań z lat poprzednich, które – jak pokazują zebrane dane – skutkowały spadkiem częstotliwości wielu sytuacji kryzysowych wynikających z używania substancji psychoaktywnych. Przykładowo, w 2015 r. Komenda Powiatowa Policji w Mławie na terenie naszego powiatu zatrzymała do wytrzeźwienia 119 osób (w 2014 – 236), natomiast Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Mławie w 2015 r. wydał 61 Niebieskich Kart A (w 2014 – 68). Spadła też liczba osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej oferowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie – z 832 w 2014 r. do 818 w 2015 r. Wciąż jednak przed nami wiele pracy w zakresie profilaktyki, co pokazują choćby dane z Przychodni Terapii Uzależnień i Współuzależnień w Mławie, gdzie w 2015 r. zarejestrowano 120 pacjentów z terenu Mławy uzależnionych od alkoholu (w 2014 – 84) i 29 współuzależnionych (w 2014 – 27) oraz z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która w 2015 r. odnotowała 34 wnioski o zastosowanie leczenia (w 2014 – 30).

Do głównych zadań, jakie program przewiduje do realizacji w 2017 r., należą:

  • świadczenie usług terapeutycznych dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków oraz członków ich rodzin;
  • podnoszenie kompetencji zawodowych osób pracujących na rzecz bezpieczeństwa na terenie miasta;
  • promowanie programów profilaktycznych zapobiegających wzrostowi narkomanii wśród społeczności naszego miasta;
  • zwiększenie kompetencji osób zatrudnionych w różnych instytucjach w zakresie profilaktyki problemów dzieci i młodzieży, w szczególności profilaktyki problemów alkoholowych i narkomanii;
  • kontrole punktów sprzedaży napojów alkoholowych, wydawanie zezwoleń;
  • organizowanie i udział w ogólnopolskich i lokalnych kampaniach edukacyjno-profilaktycznych;
  • realizacja programów edukacyjno-profilaktycznych w zakresie problemów uzależnień;
  • prowadzenie edukacji publicznej z zakresu szkodliwości środków psychoaktywnych;
  • zwiększenie dostępności pomocy profilaktycznej dla dzieci i młodzieży z grup podwyższonego ryzyka poprzez możliwość uczestnictwa w pozalekcyjnych zajęciach opiekuńczo-wychowawczych;
  • wspieranie działalności grup Anonimowych Alkoholików;
  • ochrona osób doświadczających przemocy w rodzinie poprzez wsparcie prawne i psychologiczne;
  • praca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie;
  • praca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mławie.

Miejscy radni niemal jednogłośnie przyjęli Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Mława na 2017 r. na ostatniej, grudniowej sesji.

Dokument w pełnej wersji jest dostępny TUTAJ.

KN,MG/ UMM
fot.: pixabay.com