Profesor Ryszard Juszkiewicz otrzymał akt nadania honorowego obywatelstwa Mławy | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Profesor Ryszard Juszkiewicz otrzymał akt nadania honorowego obywatelstwa Mławy

Krzysztof Napierski / 07 grudnia 2018

Burmistrz Sławomir Kowalewski i radny miejski Michał Nowakowski wręczyli profesorowi Ryszardowi Juszkiewiczowi akt nadania tytułu Honorowy Obywatel Miasta Mława. To zaszczytne wyróżnienie przyznano historykowi podczas sesji Rady Miasta Mława 25 września br.

Sławomir Kowalewski i Michał Nowakowski odwiedzili laureata w jego domu w czwartek 7 grudnia. Pogratulowali mu wyróżnienia i złożyli serdeczne życzenia. Spotkanie było również okazją do rozmów na temat historii i współczesności Mławy oraz planów na przyszłość. Profesor Ryszard Juszkiewicz zaprosił też swoich gości do zwiedzenia ekspozycji poświęconej Józefowi Piłsudskiemu.

Ryszard Juszkiewicz jest znanym badaczem i popularyzatorem dziejów ziemi mławskiej. Jego sylwetkę podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Mława przedstawił Przemysław Miecznik – prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, które wnioskowało o przyznanie profesorowi honorowego obywatelstwa. Jak wówczas przypominał, dzięki staraniom Ryszarda Juszkiewicza powstało wiele obiektów upamiętniających ważne wydarzenia historyczne:  Mauzoleum Żołnierzy Września 1939 w Uniszkach Zawadzkich, kopiec Powstańców Styczniowych, pomnik mauzoleum na Kalkówce, pomnik Piechura, tablica pamiątkowa poświęcona Żołnierzom Armii Krajowej straconym przez Niemców w grudniu 1942 r., tablica ku czci bohaterskich lekarzy dra Michała Łojewskiego i dra Józefa Witwickiego oraz tablice pułkowe w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Dzięki energii i determinacji pana profesora w 1963 r. reaktywowano muzeum regionalne w Mławie – dzisiejsze Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, a w 1968 r. powstała Stacja Naukowa, zlikwidowana w 1975 roku, dzięki staraniom profesora reaktywowana pod nazwą Stacja Naukowa im. prof. Stanisława Herbsta. Profesor Juszkiewicz był kierownikiem stacji i redaktorem jej periodyku „Ziemia Zawkrzeńska”. Cyklicznie pisywał i zamieszczał w periodyku artykuły na temat historii Mławy i Ziemi Zawkrzeńskiej. Jedną z największych zasług historyka jest utworzenie w 2000 r. dzięki jego wieloletnim staraniom Instytutu Filologiczno-Historycznego w Mławie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. Badacz do 2005 r. był dyrektorem instytutu i prorektorem uczelni.

KN / UMM