Mławska noc z dziedzictwem | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Mławska noc z dziedzictwem

Krzysztof Napierski / 20 maja 2025

W sobotę, 18 maja, w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów, Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie było otwarte dla zwiedzających w godzinach od 16 do północy. Wszystkie zaplanowane wydarzenia zostały zrealizowane zgodnie z planem, a frekwencja i zaangażowanie uczestników przerosły oczekiwania.

Giełda kolekcjonerska, współorganizowana przez mławski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, zainteresowała nie tylko pasjonatów przedmiotów z przeszłości. Wśród eksponatów dominowały numizmaty, obok których można było zobaczyć również dokumenty, fotografie, zegarki, okulary oraz inne pamiątki o wartości historycznej.

Po godz. 17 ogłoszone zostały wyniki konkursu frekwencji dla szkół „Muzealni Entuzjaści Roku”, edycja I, rok szkolny 2024/2025. W kategorii „przedszkola” zwyciężyło Miejskie Przedszkole Samorządowe nr 2 w Mławie, w grupie „szkoły podstawowe” laureatem została Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie, natomiast w kategorii „szkoły ponadpodstawowe” nagrody odebrało I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Laureaci otrzymali dyplomy, statuetki oraz upominki dla wszystkich uczniów.

W kinie „Miraż” odbyła się projekcja „Kadrów z przeszłości” – serii filmów przedstawiających Mławę na przestrzeni XX wieku: od jego początków, przez okres wojny i okupacji, aż po lata siedemdziesiąte.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się wybijanie pamiątkowych monet – muzealniaków z wizerunkiem bóstwa pogańskiego. Odbyła się również gra edukacyjna „Runiczne zagadki”, w której uczestnicy mieli za zadanie rozszyfrowywać pytania zapisane znakami przypominającymi hieroglify i udzielać na nie odpowiedzi.

Fundacja „Krzewienia Kultury – Zawkrzanie” przeprowadziła warsztaty, podczas których uczestnicy mogli poznać podstawowe kroki i figury poloneza, menueta oraz innych tańców z epoki. Grupa Pasje modowe „Camelele” zaprezentowała natomiast stroje damskie z lat 1908–1914.

Zwiedzający mieli przez cały czas możliwość oglądania wystaw stałych oraz ekspozycji czasowej, co spotkało się z dużym zainteresowaniem.

EL / MZZ