Prawdziwą muzyczną ucztę zafundowali w piątek 23 października mławianom oraz internautom z całego świata artyści występujący podczas Victor Young Jazz Festivalu Mława ’20. Ten wieczór należał do zespołu Zagan Acoustic oraz duetu fortepianowego Artur Dutkiewicz i Bogdan Hołownia.
Pierwszą odsłonę dwudniowego święta jazzu otworzył i poprowadził dziennikarz radiowy Rafał Motriuk. Obecnych w sali kina Miejskiego Domu Kultury – nielicznych ze względu na ograniczenie liczby uczestników wydarzeń kulturalnych w związku z pandemią COVID-19 – oraz oglądających transmisję internautów powitał gospodarz festiwalu, Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Dziękując wszystkim, bez których nie mógłby się on odbyć, zwłaszcza wspierającym festiwal darczyńcom, współorganizatorom oraz inicjatorom przedsięwzięcia z Ewą Banaś z Fundacji For Art i dyrektorem artystycznym festiwalu Kubą Stankiewiczem na czele, podkreślił, jak ważne jest dzisiaj, by przypominać sylwetki takich wielkich, a przez długi czas zapomnianych artystów jak Victor Young. – Warto i należy także mówić o tym, że Victor Young jako młody człowiek przebywał i spacerował ulicami naszego miasta – jakże innego miasta, ale wspaniałej i dumnej Mławy. Po to, żeby spędzać czas u swoich dziadków, ale też czerpać inspiracje do swojej muzyki – zwracał się do słuchaczy. Wyraził nadzieję, że będą organizowane kolejne edycje, które okażą się wyjątkowe i wspaniałe.
W pierwszym koncercie tegorocznego Victor Young Jazz Festivalu Mława wystąpił zespół Zagan Acoustic. Słuchacze mogli się przekonać, w jak szerokim spektrum stylów muzycznych artyści znakomicie się odnajdują. Paweł Zagańczyk (akordeon), Joachim Łuczak (skrzypce), Jarosław Stokowski (kontrabas) i Przemysław Skałuba (klarnet i saksofon) wykonali w Mławie m.in. kilka światowych standardów, wśród nich choćby tango Astora Piazzolli czy – jakże by inaczej – kompozycje Victora Younga. Sporym zaskoczeniem była zapewne ich własna interpretacja pieśni religijnej „Bogurodzica”. Pomiędzy poszczególnymi utworami nie zabrakło także ciekawych anegdot z życia artystów, którzy w Mławie czują się wyjątkowo dobrze, gdyż połowa składu zespołu jest z naszym miastem silnie związana: Paweł Zagańczyk uczył się w tutejszej Państwowej Szkole Muzycznej, Jarosław Stokowski z kolei przeprowadził się do Mławy po tym, jak poznał na studiach swoją przyszłą żonę – mławiankę.
Wieczór zwieńczyli swoim koncertem na dwa fortepiany znakomici pianiści Bogdan Hołownia – najlepszy jazzman wśród szachistów i najlepszy szachista wśród jazzmanów – oraz Artur Dutkiewicz, nazwany przez magazyn „Jazz Forum” ambasadorem polskiego jazzu. W ich wykonaniu można było usłyszeć m.in. interpretacje takich utworów Victora Younga jak „Alone at Last” (artyści żartowali, że to kompozycja w sam raz na obecny czas), „Beautiful Love”, „My Foolish Heart”, „Stella by Starlight” czy „Sweet Sue”, w którym to zaskoczyli mławian i internautów wspólną… partią wokalną! Miłą niespodzianką był też z pewnością utwór na bis – takiego wykonania „Kiedy byłem małym chłopcem” Breakoutu Mława chyba jeszcze nie słyszała!
Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem przedsięwzięcia był także Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Dziękujemy!
Zapraszamy do obejrzenia naszej GALERII z pierwszego dnia festiwalu.
Kolejne koncerty już w sobotę. Zachęcamy do oglądania transmisji online TUTAJ.
Krzysztof Napierski
fot.: Krzysztof Napierski, Kamil Przytulski