Tradycyjnie mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy rozpoczęły się miejskie obchody Święta Wojska Polskiego. Następnie wszyscy zgromadzeni, władze miasta i powiatu, a także mieszkańcy i nasi goście, przeszli na cmentarz parafialny, gdzie głos zabrali Poseł na Sejm RP Anna Cicholska oraz burmistrz Sławomir Kowalewski. Delegacje złożyły kwiaty.
W asyście Mławskiej Orkiestry Dętej orszak przeszedł ulicami Stary Rynek i 18 Stycznia, by tradycyjnie zatrzymać się na cmentarzu przy mogile bohaterów bitwy 1920 roku.
Poseł Anna Cicholska zwróciła uwagę, że mławskie obchody święta patriotycznego dowodzą jedności społeczeństwa i współpracy rożnych środowisk. Podziękowała szczególnie mundurowym, żołnierzom, policjantom i strażakom oraz obecnym na uroczystości kombatantom, za poświęcenie i służbę z narażeniem życia dla Ojczyzny.
Burmistrz Sławomir Kowalewski przypomniał, że od 11 listopada 1918 roku wydarzyło się bardzo dużo w historii naszego narodu – zarówno dobrego, jak i złego. Często powodem naszego niepokoju była postawa sąsiadów (jak w roku 1920 czy 1939). - Pamiętamy o tym, że Bitwa Warszawska – Cud nad Wisłą – została zaliczona do osiemnastu najważniejszych bitew. Polscy żołnierze zablokowali marsz bolszewików na zachód. To dlatego w 1923 roku ustanowiono 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego. Jednak mało się mówiło na świecie o tym znaczącym wydarzeniu – przypomniał burmistrz Mławy.
W swym wystąpieniu podziękował za obecność wszystkim uczestnikom uroczystości. Szczególnie wyróżnił dwie grupy – młodzież (w tym harcerzy) i kombatantów. Podziękował uczniom, za to, że mimo wakacji znaleźli czas i chęci, aby uczestniczyć w święcie państwowym. Przedstawicielom szkół okazał wdzięczność za to, że wzięli na siebie ciężar, ale także zaszczyt i obowiązek, noszenia sztandarów mławskich kombatantów.
- Panie majorze – zwrócił się burmistrz Sławomir Kowalewski do Marcina Dominiaka z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie – na pana ręce składam życzenia dla wszystkich żołnierzy. Życzę wam tego, żebyście byli sprawni na poligonie, ale nigdy nie musieli wyjść do akcji, do boju.
Po przemówieniach delegacje partii politycznych, urzędów i instytucji, organizacji oraz stowarzyszeń złożyły pod mogiłą bohaterów wiązanki kwiatów. Wartę przy pomniku pełnili harcerze, którzy podziękowali burmistrzowi i powiedzieli, że Święto Wojska Polskiego jest także dla nich bardzo ważną uroczystością.
Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM