ETM 2024. Szlakami turystycznymi – rowerem lub pieszo! | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

ETM 2024. Szlakami turystycznymi – rowerem lub pieszo!

Krzysztof Napierski / 17 września 2024

Europejski Tydzień Mobilności w Mławie trwa. Dziś zachęcamy do turystyki pieszej i rowerowej oznakowanymi szlakami w Mławie i okolicach. Najnowszy, a zarazem najdłuższy – Mławski Szlak Turystyczny – kusi wymagającą, około pięćdziesięciokilometrową trasą. W drogę!

Wytyczony przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze szlak dedykowany przede wszystkim turystyce pieszej i rowerowej przebiega przez tereny Mławy, gmin Iłowo-Osada, Lipowiec Kościelny, Szydłowo i Wieczfnia Kościelna oraz Nadleśnictwa Dwukoły. Został utworzony w oparciu o przebieg już istniejącego szlaku walk wrześniowych 1939 roku, wyznaczonego przez PTTK w latach 80. XX wieku.

Najważniejszymi elementami szlaku są znajdujące się wzdłuż jego trasy oryginalne fortyfikacje – w tym schrony bojowe i transzeje – z okresu II wojny światowej. Turyści znajdą na nim także wiele innych atrakcji, w tym m.in. zabytki architektoniczne (np. kościół pw. Świętej Trójcy, ratusz, budynek muzeum i biblioteki publicznej w Mławie), miejsca pamięci (np. kopiec Powstańców Styczniowych w Mławie, cmentarz niemiecki w Mławce, pomnik piechura w Uniszkach Zawadzkich), obiekty rekreacyjne (np. zalew Ruda) i ostoje przyrody (np. rezerwat Dębowa Góra w Dwukołach, Zagroda Żubra w Mławie).

Nawierzchnie szlaku są zróżnicowane – począwszy od jezdni asfaltowych, poprzez drogi szutrowe, na polnych ścieżkach skończywszy – w związku z czym proponujemy zaopatrzyć się w dobre buty, wygodny strój i, w przypadku miłośników jednośladów, rower przeznaczony do jazdy górskiej. Wzdłuż szlaku są wyznaczone miejsca na odpoczynek – idealne na krótki popas i złapanie oddechu.

Informacje o poszczególnych atrakcjach turystycznych na Mławskim Szlaku Turystycznym można znaleźć TUTAJ, natomiast o pozostałych szlakach – TUTAJ oraz TUTAJ.

Mobility Action

Inicjatorem kampanii Europejski Tydzień Mobilności jest Komisja Europejska, zaś jej koordynatorem na terenie Polski – Ministerstwo Infrastruktury.

KN / WP