Już jutro – 16 września 2023 r. – zaczynamy Europejski Tydzień Mobilności, który potrwa do 22 września. Tegoroczna edycja kampanii przebiega pod hasłem „Oszczędzaj energię”. Dlaczego oszczędzanie energii jest ważne dla mobilności miejskiej?
Ograniczanie zużycia energii wpisuje się w ogólne cele Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jest ono bardzo ważne dla mobilności miejskiej:
- Poziom ubóstwa energetycznego i transportowego wzrasta ze względu na rosnące koszty dla mieszkańców i przedsiębiorstw.
- Obsługa transportu publicznego to duży wydatek w budżecie miasta.
- Po inwazji Rosji na Ukrainę kluczowe znaczenie ma ograniczenie zależności od rosyjskiej ropy i przejście na zrównoważone źródła energii.
- Kryzys klimatyczny jest nieustannie obecny, a my potrzebujemy Europy neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.
Zbiorowe działania na rzecz ograniczenia zużycia energii wpłynęły już pozytywnie na poziom rezerw paliw i poziom cen, ale możemy zrobić więcej. Przeanalizujmy możliwości zapewnienia, aby nasze zwyczaje związane z mobilnością stanowiły element tych zbiorowych działań.
Oto pięć wskazówek pomagających oszczędzać energię:
- Korzystaj z transportu publicznego, stanowiącego podstawę każdego systemu transportu. Dzięki autobusom można ograniczyć poziom emisji i zużycie energii, zwłaszcza gdy są zasilane czystymi źródłami energii.
- Poruszaj się aktywnie! W obszarze miejskim dystans do 5 km można pokonać pieszo lub rowerem w mniej niż 30 minut. Możesz oszczędzać energię, a jednocześnie zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
- Poczuj wolność, poruszając się bez samochodu; roczny koszt posiadania prywatnego samochodu jest często niedoszacowany: to nawet 20.000 zł samych kosztów paliwa.
- Ograniczaj liczbę zbędnych podróży samochodem: Czy możesz lepiej planować podróże? Pracować z domu? Robić zakupy w pobliskich sklepach? Podróżować razem z innymi? Łączyć różne środki transportu? Innymi słowy: Przesiadaj się i jedź!
- Powoli! Ograniczenie prędkości o 10 km/h może zmniejszyć rachunek za paliwo nawet o 250 zł rocznie. Niższe prędkości to lepsza jakość życia i wzrost aktywności gospodarczej.
Europejski Tydzień Mobilności to sztandarowa kampania Komisji Europejskiej na rzecz podnoszenia świadomości na temat zrównoważonej mobilności w miastach. Promuje zmianę zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego i innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych. Koordynatorem kampanii na terenie Polski jest Ministerstwo Infrastruktury.
oprac. KN na podst. materiałów Komisji Europejskiej i Ministerstwa Infrastruktury