Zwrot akcyzy za paliwo do końca kwietnia | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Zwrot akcyzy za paliwo do końca kwietnia

Krzysztof Napierski / 28 marca 2017

Nieco ponad 15 000 zł otrzymają w sumie zamieszkali na terenie gminy miejskiej Mława producenci rolni, którzy w lutym br. wnioskowali o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego.

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej są przyjmowane dwa razy w roku. Po pierwszym z tegorocznych naborów – lutowym – Burmistrz Miasta Mława wystąpił do Wojewody Mazowieckiego z wnioskiem o przekazanie gminie dotacji celowej (miał na to czas do 18 marca). Po wydaniu decyzji o wysokości zwrotu podatku akcyzowego, pieniądze będą wypłacane producentom rolnym do końca kwietnia.

Drugi nabór wniosków o zwrot podatku akcyzowego zostanie przeprowadzony w sierpniu. Po jego zakończeniu, do 18 września burmistrz wystąpi z wnioskiem do wojewody o przyznanie dotacji, a do końca miesiąca wyda decyzje o wysokości zwrotu podatku. Pieniądze trafią na konta producentów rolnych do końca października.

Przypominamy, że o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej mogą się ubiegać producenci rolni (osoby posiadające co najmniej 1 hektar fizyczny albo 1 hektar przeliczeniowy gruntów rolnych). Ci zamieszkali na terenie gminy Mława składają wnioski z dołączonymi fakturami VAT za zakup paliwa w tutejszym urzędzie miasta.

Zgodnie z procedurą i warunkami określonymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, „kwotę zwrotu podatku akcyzowego ustala się jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego do produkcji rolnej, wynikającej z faktur VAT oraz stawki zwrotu do 1 litra określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2017 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 1934), z tym, że kwota zwrotu podatku nie może być wyższa niż kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu na 1 litr oleju napędowego (1,00 zł/l), liczby 86 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, wskazanej w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne według stanu na dzień 1 lutego danego roku. Przy ustalaniu ww. limitu nie uwzględnia się gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza w rozumieniu przepisów o podatku rolnym".

KN / UMM

fot.: pixabay.com