W Mławie rusza realizacja inwestycji polegającej na zagospodarowaniu terenu przy Alei św. Wojciecha. 26 maja br. zaplanowane jest rozpoczęcie prac związanych z tą inwestycją. Zakłada ona stworzenie nowoczesnej, funkcjonalnej i przyjaznej mieszkańcom przestrzeni publicznej, która jednocześnie odpowiada na wyzwania związane ze zmianami klimatu – poprawi retencję wód opadowych, ograniczy ryzyko podtopień i pomoże przeciwdziałać skutkom suszy.
W ramach przedsięwzięcia wykonane zostaną kompleksowe roboty budowlane, których efektem będzie nowoczesna, funkcjonalna i przyjazna dla mieszkańców przestrzeń publiczna. Zaplanowano m.in. budowę ciągów pieszych z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralnej, zagospodarowanie zieleni – w tym trawniki oraz nowe nasadzenia drzew i krzewów, poprawiających retencję wód.
Na przedmiotowym obszarze zaprojektowano także bogate nasadzenia zieleni niskiej i wysokiej, w tym m.in.: grab pospolity, klon czerwony, jarząb pospolity, lipę drobnolistną, cis pospolity, trzmielinę, różę okrywową, migdałek trójklapowy, forsycję „Kanarek”, jaśminowiec wonny oraz berberys.
Dodatkowo, na dwóch obszarach zieleni urządzonej przewidziano wykonanie łąk kwietnych, które powstaną z mieszanki polskich kwiatów wieloletnich – poprawiając bioróżnorodność i estetykę miejsca.
Ponadto projekt zakłada budowę placu zabaw i siłowni zewnętrznej z nawierzchniami piaskowymi, co pozwoli na naturalne przenikanie wód do gruntu. W ramach inwestycji zaprojektowano wykonanie nowego oświetlenia typu „parkowego” zasilanego solarnie, które zapewni bezpieczne i energooszczędne oświetlenie terenu. Wzdłuż alejek i w rejonie placu zabaw oraz siłowni zewnętrznej ustawione zostaną ławki z oparciem, wykonane na podstawie odlewów żeliwnych malowanych proszkowo, oraz kosze na śmieci o stalowej konstrukcji, ocynkowane i pomalowane proszkowo. W trosce o wygodę użytkowników zaplanowano również stojaki na rowery, które zostaną zamontowane przy placu zabaw, siłowni zewnętrznej oraz w rejonie stołu do gry w szachy.
Elementy małej architektury zostały zaprojektowane w nawiązaniu do tych już wykonanych przy nowo wybudowanym odcinku Alei św. Wojciecha oraz dworca autobusowego, aby zachować spójność estetyczną przestrzeni miejskiej. W specjalnie wyznaczonej części terenu ustawiony zostanie stół do gry w szachy, warcaby oraz chińczyka, tworząc miejsce spotkań i integracji mieszkańców. Centralnym punktem nowej przestrzeni będzie plac zabaw wyposażony w linarium, karuzelę, trampolinę, huśtawkę oraz zestaw zabawowy dla młodszych dzieci.
Po zachodniej stronie placu zabaw powstanie siłownia zewnętrzna z nawierzchnią piaskową o grubości 40 cm. Zostaną tam zamontowane urządzenia sportowe, w tym biegacz, orbitrek, wioślarz, wyciąg górny oraz zestaw drabinki i podciągu nóg. Wszystkie urządzenia zostaną posadowione na fundamentach betonowych zgodnie z wytycznymi producenta. Układ komunikacyjny nowego terenu połączy Aleję św. Wojciecha z ulicą Mariacką, tworząc spójne powiązanie z już istniejącym odcinkiem łączącym Mariacką z centrum handlowym. Ciągi piesze o szerokości 1,5 m wykonane zostaną głównie w technologii mineralnej wodoprzepuszczalnej, z mieszanki kruszyw o uziarnieniu 0/8 mm, natomiast w miejscu połączenia z istniejącym chodnikiem zastosowana zostanie kostka betonowa o kształcie i kolorze dopasowanym do już wykonanych nawierzchni.
Całość projektu obejmuje urządzenie terenów o funkcjach rekreacyjnych i wypoczynkowych: ciągów pieszych, zieleni urządzonej, placu zabaw, siłowni zewnętrznej, miejsca do gry w szachy oraz instalację oświetlenia solarnego i elementów małej architektury takich jak ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery.
Do przetargu zgłosiło się osiem firm, najkorzystniejszą ofertę przedstawił Zakład Usług Agrotechniczno-Sanitarnych „AGROSAN” Sp. z o.o., który wycenił koszt robót na 989 041,77 zł. 21 maja br. Miasto Mława zawarło z firmą umowę na realizację zadania.
Całość przedsięwzięcia realizowana jest w ramach projektu „Zintegrowane przedsięwzięcia infrastrukturalne dostosowujące teren Miasta Mława do zmian warunków pogodowych poprzez poprawę retencji i zarządzanie wodami opadowymi”, finansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027, Priorytet FEPW.02 Energia i klimat, Działanie 2.2 Adaptacja do zmian klimatu (umowa nr FEPW.02.02-IW.01-0017/23 z dnia 23 maja 2024 r.).
Wartość projektu: 29 665 440,04 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 25 215 623,37 zł
#MiastoMława #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #Retencja
WM/WP