Zbliżają się kolejne obchody Światowego Dnia Ziemi '2013 | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Zbliżają się kolejne obchody Światowego Dnia Ziemi '2013

Agnieszka Puzio-Dębska / 11 kwietnia 2013

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. W Polsce początek obchodów to rok 1990. Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna. Uczestnikami są rodziny, ale też dzieci i młodzież szkolna.

Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas jego trwania prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, wyższe uczelnie, jednostki Lasów Państwowych i wiele organizacji pozarządowych. Festyn finałowy polskich obchodów odbędzie się 28 kwietnia w Warszawie, w parku Pole Mokotowskie, w godz.10.00 – 18.00.

Wcześniej odbędą się coroczne konkursy - Konkurs Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2012 – zapraszamy do zgłaszania swoich kandydatur, konkurs fotograficzny "Parki Narodowe" oraz wystawa pokonkursowa w Kampinoskim Parku Narodowym. Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska.
Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2013 roku odbywać się będą podczas realizacji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym pt. "Elektroodpady – proste zasady" dofinansowanej ze środków NFOŚiGW i  festyn poświęcony będzie w głównej mierze tej tematyce. Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to ochrona środowiska, troska o zdrowie i kondycję człowieka oraz oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowych urządzeń. Istotny jest przekaz – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpad niebezpieczny i jako taki nie może być wyrzucany z innymi odpadami do śmietnika. Organizatorzy chcą podczas Dnia Ziemi upowszechnić właściwe postępowanie z elektroodpadami, zachęcać do segregowania oraz poinformować o korzyściach z recyklingu i odzysku ZSEE. Tradycyjnie podczas festynu zorganizowana będzie  WIELKA ZBIÓRKA ODPADÓW DO PRZETWORZENIA w zamian rozdając sadzonki i nasiona roślin ozdobnych.

Więcej informacji na www.dzienziemi.org.pl

Organizując, co roku obchody Światowego Dni Ziemi organizatorzy wierzą, że edukacja poprzez zabawę, konkursy, wystawy i finałowy piknik na Polu Mokotowskim w Warszawie sprawi, że uczestnicy zmienią sposób patrzenia na przyrodę i zrozumieją konieczność dbania o stan środowiska. Do tej pory udało się:

  • Rozdać około 172 tysiące sadzonek drzew
  • Zebrać około 70 ton makulatury
  • Zebrać około 70 ton szkła
  • Zebrać około 38 ton zużytych baterii
  • Zebrać około 70 ton elektrośmieci, w zamian rozdać 40 tysięcy roślin ozdobnych
  • Zorganizować akcję w obronie warszawskich parków. 1998 i 1999 r. – akcja OCALMY POLE MOKOTOWSKIE, 2003r. – akcja POPARCIA IDEI PARKU PRZY DWORCU ZACHODNIM,· Zorganizować konkursy, w których udział wzięło około 75 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski
  • Zbudować złożoną z ponad 800 prac dzieci ZIELONĄ PIRAMIDĘ MARZEŃ (piramida stanęła przy Krakowskim Przedmieściu, obok pomnika Bolesław Prusa, można ja było oglądać do końca 2000 r.)
  • Przyjąć podczas festynów Dnia Ziemi w parku Agrykola i na Polu Mokotowskim około 1 180 000 uczestników,· Rozdać 29 000 ekologicznych, lnianych toreb (akcję przeciw reklamówkom zapoczątkowaliśmy w 1994r.)
  • Postawić na Polu Mokotowskim KRĄG MEGALITÓW – Pomnik Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego (w 2000 roku, w roku 2001 krąg przenieśliśmy na teren Biblioteki Narodowej),· Wyłonić 12 laureatów konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII (konkurs organizowany od 2001 r.).

źródło: Grażyna Hodun, Koordynator ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi

Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej

www.dzienziemi.org.pl; dzienziemiatmroee [dot] pl; biuroatmroee [dot] pl

Patronat honorowy: Marszałek Sejmu RP, Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

Współpraca: Lasy Państwowe, Kampinoski Park Narodowy, Społeczny Instytut Ekologiczny, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

Partner merytoryczny projektu: Polska Organizacja Turystyczna

Finansujący: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Sponsorzy projektu: Remondis Electrorecycling, Electro System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., Eko - Punkt Organizacja Odzysku S.A.; Reba Organizacja Odzysku S.A.

Patronat medialny: Jedynka Polskie Radio, Radio dla Ciebie, Gazeta Wyborcza, Metro, TVP Warszawa, Travel Channel, Portal www.zielonalekcja.pl, E!Stilo, Ekologia i Rynek