Zaproszenie na prezentację Laureatów Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana K. Norwida 2007 | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Zaproszenie na prezentację Laureatów Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana K. Norwida 2007

root@npc.pl / 14 listopada 2007

Wieczór Laureata Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida w 2007 roku w kategorii dzieło życia - JANA EKIERA odbędzie się w czwartek, 22 listopada 2007 roku o godzinie 17.00 w Sali Koncertowej PSM I i II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie przy ul. Sienkiewicza 24

Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia” w 2007 roku otrzymał Profesor Jan Ekier (ur.1913) – wybitna postać życia muzycznego naszego kraju ostatniego półwiecza – pianista, pedagog, kompozytor, muzykolog, laureat III Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w 1937 roku, juror dziesięciu Konkursów Chopinowskich od 1949 roku, redaktor naczelny Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.

„Mamy dług wobec Chopina. Jego muzyka pozwalała nam przetrwać najgorsze chwile, a w okresach nadziei rozsławia kulturę polską na świecie. Jesteśmy winni twórcy to, by przedstawić jego dzieło w zamierzonej przez niego postaci. To właśnie jest celem Wydania Narodowego: spłacić dług Narodu wobec Chopina”
Profesor Jan Ekier

Jan Ekier urodził się 29 sierpnia 1913 roku w rodzinie muzyków: ojciec był kompozytorem muzyki tanecznej i teatralnej, siostra – pianistką i pedagogiem. Grał od najmłodszych lat. W 1932 roku rozpoczął studia muzyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i kontynuował je w Konserwatorium Warszawskim na dwóch kierunkach: w klasie fortepianu u Zbigniewa Drzewickiego i kompozycji u Kazimierza Sikorskiego. Jego talent doceniono w 1937 r. - został jednym z laureatów III Konkursu Chopinowskiego. Zdążył odbyć pierwsze tourne artystyczne po Polsce i upowszechniać muzykę na prowincji występując na koncertach urządzanych przez Organizację Ruchu Muzycznego. Okupacja nie przerwała Jego działalności muzycznej - koncertował podczas zakonspirowanych imprez patriotycznych, za co groziła kara śmierci.
Po zakończeniu wojny, podjął na nowo działalność artystyczną, rozwijając ją na kilku polach muzycznych: pianisty-wirtuoza, pedagoga (profesora fortepianu początkowo w Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie, a następnie w Warszawie), kompozytora, edytora literatury fortepianowej i badacza spuścizny Fryderyka Chopina.
Jako pianista koncertował we wszystkich filharmoniach krajowych, odbył kilka wojaży artystycznych po państwach europejskich, Ameryce Południowej i Japonii. Kilkakrotnie brał udział jako solista podczas tourne zagranicznych Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wsławił się świetnymi interpretacjami obu Koncertów fortepianowych i utworów solowych Chopina, IV Symfonii koncertującej na fortepian z orkiestrą Karola Szymanowskiego, III Koncertu C-dur Prokofiewa i Koncertów Bacha. Jego grę znamionuje nienaganna technika, logika narracji muzycznej, przemyślana artykulacja, ekspresja wynikająca z treści utworu.
Jan Ekier skomponował wiele utworów muzycznych. Wśród nich są dzieła: orkiestrowe (Suita góralska, Koncert fortepianowy), baletowe (Straszak, Tempo dnia), kameralne (Wariacje i fuga na kwartet smyczkowy), fortepianowe (Toccata, Kolorowe melodie, preludia, mazurki, kolędy i in.), wokalne (Pieśni walki podziemnej, Szturmówka), a także muzyka filmowa, w znacznym stopniu inspirowana folklorem polskim.
Wśród licznych zainteresowań muzycznych Jana Ekiera najważniejsza stała się działalność pedagogiczna. Przez lata cieszył się On opinią największego autorytetu pedagogicznego w zakresie gry fortepianowej w Polsce. Jako pedagog (do momentu przejścia na emeryturę w 2000) wychował kilkunastu świetnych pianistów polskich i zagranicznych, studiujących w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina oraz cała rzeszę muzyków korzystających z jego rozległej wiedzy, którą dzielił się na kursach mistrzowskich prowadzonych w Annecy, Hamburgu, Bonn, Kolonii, Darmstadcie, Mannheimie, Tokio i in. Wśród jego wychowanków byli również pianiści biorący udział w konkursach. Jan Ekier był jurorem kolejnych dziesięciu Konkursów Chopinowskich (od 1949 do 1995 roku) oraz kilkunastu konkursów międzynarodowych..
Z działalnością pedagogiczną wiąże się aktywność edytorska Profesora. Rozpoczął ją jako członek zespołu redakcyjnego "Biblioteki Pedagogicznej", w której ukazywały się najpopularniejsze pozycje światowej literatury fortepianowej z przeznaczeniem do użytku w szkołach. W opracowaniach krytyczno-wykonawczych Jana Ekiera ukazały się drukiem dzieła Bacha (Inwencje, Suity francuskie, Suity angielskie, Koncert włoski, Fantazja chromatyczna) oraz kilkanaście zeszytów zawierających utwory fortepianowe kompozytorów polskich i obcych.
Od blisko 50. lat Jan Ekier jest redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Często podkreśla w swoich wypowiedziach, że troską redaktorów i edytorów Wydania Narodowego było, aby muzyka Chopina także i dziś wykonywana była zgodnie z jego zapisem, w oparciu o najbardziej wiarygodne źródła. Chopin był niezwykle wyczulony, jeśli chodzi o ścisłe odczytywanie zapisu jego kompozycji przez współczesnych mu pianistów, zwracał na to uwagę nawet Lisztowi. Wydanie to cieszy się wielkim uznaniem całego świata muzycznego, podkreśla znaczenie polskiej muzyki w Zjednoczonej Europie, jak również stanowi najlepszą wizytówkę dla polskiej kultury na świecie. W pełni zasługuje na miano pomnikowego wydawnictwa.


Wykonawcy:
PAWEŁ KAMIŃSKI – fortepian
oraz słowo o Laureacie i Jego dziele

Program
Wybór utworów Fryderyka Chopina wykonanych zgodnie z nowym zapisem Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina

Pianista i pedagog Paweł Kamiński ukończył studia u prof. Jana Ekiera i prof. Alicji Palety-Bugaj w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Obecnie jest adiunktem w Katedrze fortepianu, Prezesem Fundacji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina a także współredaktorem wydania i bliskim współpracownikiem Profesora Jana Ekiera.

Organizator
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
Współorganizatorzy:
PSM I i II st. w Mławie im. Andrzeja Krzanowskiego
Mecenas
Samorząd Województwa Mazowieckieg