Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Za nami dwie uroczystości. Mławskie obchody Dnia Sybiraka i przysięga żołnierska

Urszula Adamczyk / 20 września 2022

Ponad 50 żołnierzy z 5 MBOT złożyło w Mławie przysięgę wojskową. Uroczystość zorganizowana została na Starym Rynku 17 września – tego dnia odbywały się również w naszym mieście obchody Dnia Sybiraka.

Przysięga nowych żołnierzy zakończyła 16-dniowe szkolenie 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.
Jak podkreślił w swoim przemówieniu burmistrz Sławomir Kowalewski, to wyjątkowo ważne wydarzenie dla Mławy. – Jesteście w centrum miasta, które we wrześniu 1939 roku było zniszczone w 70 proc. – zwrócił się burmistrz do żołnierzy. – Miasta, które broniło się dzielnie przez 4 dni. A bronili go i naszej kochanej ojczyzny żołnierze polscy, żołnierze Armii Modlin. (…) Dziękuję, że możemy się spotkać, że możemy pokazać Wam szacunek i wdzięczność, bo na to zasługujecie.

Głos zabrał m.in. prezes mławskiego oddziału Związku Sybiraków Grzegorz Dzikowski, który przypomniał historię i losy zesłańców syberyjskich oraz ofiar agresji Związku Radzieckiego na II Rzeczpospolitą.
Wojskową uroczystość zwieńczyła defilada żołnierzy ulicami Mławy.

Dalsza część obchodów Dnia Sybiraka odbyła się tradycyjnie na cmentarzu parafialnym, gdzie pod pomnikiem Sybiraków złożono kwiaty oraz znicze. Odegrany został „Hymn Sybiraków” oraz odczytany Apel Pamięci, a asysta wojskowa oddała salwę honorową dla upamiętnienia poległych.

KSM