Z Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Z Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika

Klaudia Sieradzka / 08 czerwca 2015

W Gimnazjum nr 1 dbamy o rozwój naszej młodzieży. Wiedząc, jak ważne jest dziś wykształcenie i odpowiedni w przyszłości wybór zawodu, staramy się kształcić ich wszechstronnie, tak żeby w dorosłym życiu robili coś, co naprawdę ich interesuje.

Podkreślamy, że bardzo istotne jest poznanie siebie i odnalezienie właściwej ścieżki rozwoju zawodowego. Aby pomóc uczniom dokonać właściwego wyboru dalszej szkoły, zachęcamy ich m.in. do uczestnictwa w warsztatach fizyczno-chemicznych prowadzonych przez pracowników naukowych Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

w Toruniu. Organizujemy dni przyrodnika, w czasie których uczniowie prezentują się przed całą społecznością uczniów.                       

Podczas ostatniej wycieczki, grupa uczniów zwiedziła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mieli możliwość obejrzenia miejsca pracy studentów, zwiedzili laboratoria, mogli dotknąć i obejrzeć sprzęt, który jest wykorzystywany podczas zajęć. Dowiedzieli się również, jak korzysta się z zasobów biblioteki. Wielu uczniów przekonało się, że nauki przyrodnicze mogą być ich przyszłością. Znalazły się również takie osoby, które mówiły, że za kilka lat wrócą tu w roli studentów.

Od września zamierzamy nawiązać stałą współpracę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika
w Toruniu.

Zachęcamy uczniów do lepszego poznawania nauk przyrodniczych. Dzięki temu doskonalą umiejętności uczenia się, a co za tym idzie, poznają lepiej swoje predyspozycje zawodowe.

Wiele możliwości daje nam współpraca z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Od czterech lat uczniowie naszego gimnazjum realizują projekt Akademia Uczniowska. Dzięki niemu młodzież wykonuje prezentacje, filmy edukacyjne, gry dydaktyczne, a co najważniejsze uczestniczy w wielu wyjazdach edukacyjnych. Podczas wycieczek uczniowie prezentują swoje osiągnięcia i zdobywają nowe umiejętności, obserwując rówieśników
z różnych szkół z kraju. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami i czerpią inspirację do dalszej nauki. Dużym powodzeniem cieszą się również wśród naszej młodzieży wyjazdy na Festiwale Uczniowskiej Nauki do Warszawy. Tam młodzież spotyka się z uczniami z innych szkół naszego województwa. Prezentuje wyniki swoich prac – przygotowuje stoiska naukowe, na których trzeba przedstawić wyniki swojej pracy nad projektem, aby zainteresować
i przyciągnąć innych. Były więc filmy, quizy, zagadki, żarty. Podczas festiwalu chętne zespoły mogły na scenie przed publicznością uczniów, nauczycieli, ekspertów zaprezentować przedstawienie naukowe. A ponieważ nasza młodzież jest bardzo aktywna i chętna, to sama przygotowała scenariusze i występowała.

W tym roku uczniowie naszego gimnazjum zostali zaproszeni również na Ogólnopolskie Podsumowanie Projektów Edukacyjnych, które odbędzie się 09.06.2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Zyski, jakie otrzymują nasi uczniowie z udziału w projekcie, są ogromne. Gdyby nie wsparcie Akademii i dofinansowanie, jakie otrzymaliśmy, nasi uczniowie nie mieliby możliwości uczestnictwa w licznych warsztatach i laboratoriach chemicznych.

Dzieci przychodząc do szkoły mają nadzieję, że dowiedzą się wielu fascynujących rzeczy. Jednak z czasem ta szkoła przestanie być przygodą, jeśli nie wprowadzimy edukacji nieformalnej. Dlatego chcemy, aby nasi uczniowie uczyli się przez doświadczenie.

Nasze działania powinny doprowadzić do zwiększenia zainteresowania młodzieży kontynuacją kształcenia na kierunkach technicznych. Pragniemy, aby nasi uczniowie dokonując wyboru szkoły średniej, dokonali właściwych wyborów. Aby ucząc się w naszym gimnazjum, chętnie uczyli się przedmiotów przyrodniczych i by  ta nauka przynosiła im wiele radości i satysfakcji.