Uroczystości religijno – patriotyczne z okazji obchodów 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Dnia Wojska Polskiego | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Uroczystości religijno – patriotyczne z okazji obchodów 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Dnia Wojska Polskiego

Agnieszka Puzio-Dębska / 12 sierpnia 2016

Burmistrz Miasta Mława oraz Przewodniczący Rady Miasta Mława serdecznie zapraszają na uroczystości religijno – patriotyczne z okazji obchodów 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Dnia Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia 2016 r. (poniedziałek).

W programie uroczystości:

godz. 10.00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny - Kościół Świętej Trójcy

po Mszy Św., - uroczysty przemarsz ulicami Mławy na cmentarz parafialny

przemówienie okolicznościowe, złożenie wiązanek i wieńców na grobie ofiar wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku

godz. 13.00 - Wernisaż wystawy zdjęć ze zbiorów Jarosława Janiszewskiego pt.: „Mława w okresie okupacji niemieckiej 1939-1942" - Foyer Miejskiego Domu Kultury (ekspozycja będzie czynna do 4 września br.)

Dzień wcześniej, w niedzielę, 14 sierpnia o godz. 17.00 zapraszamy do parku miejskiego na VIII Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Klub Seniora Pogodny Uśmiech oraz zaproszeni goście wystąpią w repertuarze pieśni patriotycznych, żołnierskich.

Wydarzenie będzie zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu samorządu Miasta Mława w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2016 r.

Święto Wojska Polskiego – to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992 r.

Inicjatorem ustanowienia Święta Wojska Polskiego był ówczesny Senator RP, prof. Ryszard Juszkiewicz, mławski historyk.

Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.