Uczniowie Gimnazjum nr 1 na Wojewódzkim Festiwalu Uczniowskiej Nauki w Warszawie. | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 na Wojewódzkim Festiwalu Uczniowskiej Nauki w Warszawie.

Klaudia Sieradzka / 02 czerwca 2014

W niedzielę 25 maja 2014 roku grupa 45 uczniów z klasy II a, II g i III b naszego Gimnazjum udała się do Warszawy na Festiwal Uczniowskiej Nauki podsumowujący dotychczasową pracę Szkolnych Kół Naukowych w ramach projektu edukacyjnego „Akademia Uczniowska” realizowanego we współpracy z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy w sali lustrzanej hotelu Lord w Alei Krakowskiej wszyscy obejrzeli siedem matematyczno – przyrodniczych inscenizacji. Potem w sali ekspozycyjnej, również na siedmiu stanowiskach, przybyli prezentowali swoje dokonania, wśród nich na trzech nasi uczniowie. Każdy mógł dokładnie zapoznać się z tym, co wymyślili inni, zadawać pytania, pograć w przygotowane gry i dzielić się swoimi pomysłami z pozostałymi, za co byli nagradzani przez organizatorów okolicznościowymi plakietkami.

Nasi podopieczni już czwarty rok z rzędu uczestniczą w programie Akademii Uczniowskiej, gdzie poprzez eksperymenty, doświadczenia i wzajemne nauczanie rozwijają swoje zainteresowania, a przy okazji zdobywają nową wiedzę i umiejętności w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Uczą się też pracy w zespole, odpowiedzialności za siebie i innych oraz samodzielności w trakcie wykonywania zadań.

W tym semestrze pod kierunkiem Barbary Majeran, Anny Paszko, Agnieszki Sosnowskiej i Marioli Szczepkowskiej (koordynator) pracowało osiem grup, każda po dwa zespoły. Udział w festiwalu był nie tylko wyróżnieniem, ale również jednym z elementów tego przedsięwzięcia, jednocześnie okazją do zaprezentowania efektów swojej pracy oraz wymiany doświadczeń na szerszym forum – z uczniami z innych gimnazjów w Polsce.

Kilkunastoosobowa grupa uczniów z klasy II g na FUN przygotowała prezentację procentów w różnego rodzaju dominach i innych układankach, uczniowie z klasy II a zaprezentowali na scenie pokaz nietypowej lekcji chemii z ciekawymi doświadczeniami, zaś z III b bawili grami dydaktycznymi – planszowymi oraz karcianymi z zakresu figur płaskich i przestrzennych takimi jak: „Wszystko o bryłach”, czy „Geometryczny Piotruś”. Ponadto na wszystkich stoiskach uczestnicy festiwalu przedstawiali matematyczne i chemiczne rebusy tudzież oryginalne zagadki tematyczne, krzyżówki, quizy, ciekawostki oraz prezentacje multimedialne. Pokazy te były wzbogacone kolorowymi plakatami wprowadzającymi w prezentowaną tematykę projektów.

Kulminacją spotkania był półtoragodzinny pokaz doświadczeń naukowych, chemicznych i fizycznych, prowadzony przez profesjonalnego eksperymentatora pana Mateusza Stockiego, reprezentanta Polski na festiwalu Science on Stage II, Grenoble 2007 r. oraz wielokrotnego laureata krajowych eliminacji tego konkursu. Pokazy jego eksperymentów spotkały się z ogromnym zainteresowaniem naszej młodzieży, uczniowie chętnie  zgłaszali się i asystowali podczas wykonywania doświadczeń zdobywając nagrody.

Gdy wieczorem autokar zajechał pod Gimnazjum, uczestnicy wycieczki nieco zmęczeni, ale i zadowoleni, pełni niezapomnianych wrażeń z dnia, który być może dla wielu będzie wyznacznikiem dalszej życiowej drogi, rozeszli się do domów, by w poniedziałek stawiać czoło nowym szkolnym wyzwaniom.