Uczcili pamięć pomordowanych w Treblince | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Uczcili pamięć pomordowanych w Treblince

root@npc.pl / 27 października 2011

Delegaci izraelscy, młodzież i samorządowcy z całego kraju wzięli udział w spotkaniu „Jesteśmy razem” upamiętniającym ofiary hitlerowskie w Treblince. Wśród uczestników uroczystości był także Burmistrz Miasta Mława – Sławomir Kowalewski.

 - Treblinka to miejsce niewyobrażalnej zbrodni, cmentarz prawie miliona pomordowanych. Tylko czy słowa "zbrodnia" i "cmentarz" są wystarczające do opisania tego, w związku z czym tutaj się spotykamy? Język nie potrafi sprostać wrażeniu tego, co czujemy w tym lesie, na tej polanie, w miejscu 269 symbolicznych kamieni, symbolizujących miejsca, skąd wieziono ofiary do Treblinki. Nie ma słów, by to nazwać. Może najlepiej by było, aby tu zawsze trwała cisza. A jednak milczeć się nie da" - mówił podczas uroczystości 25 października główny organizator tego przedsięwzięcia - Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski.
Na jednym z symbolicznych kamieni jest wyryta nazwa naszego miasta, ponieważ do Treblinki w 1942 roku trafili także obywatele Mławy.
W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło ok. 300 młodych ludzi i ponad 60 samorządowców. Jego organizatorami, obok Wojewody Mazowieckiego, były muzea - Muzeum Walki i Męczeństwa TREBLINKA i Muzeum Historii Żydów Polskich. Młode pokolenie reprezentowała młodzież z Izraela, z warszawskiej szkoły amerykańskiej oraz z kilku mazowieckich liceów. Wszyscy spotkali się w placówce oświatowej w Kosowie Lackim. Tam dla samorządowców zorganizowano warsztaty dotyczące możliwości dostępu do unikalnych zdjęć oraz materiałów z okresu międzywojennego i czasu II wojny światowej z bazy „Wirtual Sztetl”. Licealiści poznali historię polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, a także dyskutowali w grupach na temat postaw grup społecznych wobec Holokaustu.
Goście zwiedzili teren byłego Obozu Zagłady i udali się na miejsca, gdzie ustawione są kamienie z wyrytymi nazwami miejscowości, upamiętniającymi ich zamordowanych mieszkańców. Burmistrz Sławomir Kowalewski zapalił znicz przy mławskim kamieniu.
Pod głównym pomnikiem uczczono ofiary Treblinki minutą ciszy. Po odegraniu hymnów państwowych Izraela i Polski, sześć zniczy, symbolizujących 6 mln ofiar Holokaustu, zapalili wspólnie: wojewoda Jacek Kozłowski i Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela w Polsce, Lee Feinstein, ambasador USA w Polsce, Eli Shaish, dyrektor Ministerstwa Edukacji Izraela, Mirosław Sielatycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz jeden z Ocalonych.
Magdalena Grzywacz/UMM na podstawie informacji z Muzeum Walki i Męczeństwa TREBLINKA