Tydzień Kultury Języka Polskiego w Gimnazjum nr 1 | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Tydzień Kultury Języka Polskiego w Gimnazjum nr 1

Milena Kowalczyk / 24 stycznia 2013

Polszczyzna łączyła w przeszłości i łączy dziś wszystkich Polaków, bez względu na miejsce zamieszkania, wiek, poglądy polityczne i wszelkie inne różnice czy odrębności. Nie ma innego dobra tak powszechnego i tak ważnego dla nas wszystkich jak język ojczysty.

Po polsku rozmawiamy, przekazujemy swoje uczucia, uczymy mówić nasze dzieci, wyznajemy wiarę, piszemy wiersze. Możemy mieć różne poglądy, zajmować różne stanowiska w wielu kwestiach, możemy się spierać, dyskutować, ale zawsze będziemy to robić po polsku i nie jest obojętne, czy będzie to język różnorodny i bogaty, piękny i poprawny, etyczny i estetyczny, czy też ubogi i prymitywny, pełen sloganów i nieporadnych sformułowań, niepotrzebnych zapożyczeń i wulgaryzmów.

Język jest podstawowym składnikiem tożsamości Polaków i dobrem kultury narodowej.

                                                               Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 grudnia 2006r.

 

W dniach 17-21 grudnia trwał w naszym gimnazjum Tydzień Kultury Języka Polskiego. Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie młodzieży poprawnością i kulturą języka ojczystego, rozwijanie umiejętności pisania, mówienia, słuchania oraz wyrażania własnych emocji. W tym roku program imprezy był szczególnie bogaty.

 

Nauczyciele zorganizowali wiele konkursów: na najciekawszą rymowankę zachęcającą do używania pięknej polszczyzny (wyróżnieni: Sebastian Górzkowski, kl. I c, Natalia Burczyk, kl. III b), najładniejszą gazetkę promującą poprawność języka w pracowniach uczniów klas I ( I miejsce – kl. I d, II miejsce – kl. I b,  III miejsce – kl. I c), dyktando dla uczniów klas I ( I miejsce –  Piotr Kasiak, kl. I d), konkurs Z polszczyzną za pan brat dla klas II (I miejsce –  Zuzanna Szymborska, kl. II a), konkurs wiedzy o związkach frazeologicznych dla klas III (wyróżnione klasy: III a, III b, III c).

 

15 grudnia odbył się także wieczór autorski uczniów piszących poezję, podczas którego rozstrzygnięto VII Szkolny Konkurs Poetycki Jednego Wiersza (wyróżnieni: Katarzyna Wasiłowska, kl. IIIa, Urszula Szymańska, kl. II c, Michalina Cendrowska, kl. I c, Daniel Żak, kl. II c).

 

Ponadto poloniści zaprosili na ciekawe lekcje otwarte: Czatować pod ikoną z siecią na myszkę (pani Barbara Granoszewska) czy Wartość człowieka poznasz po jego języku – o kulturze języka słów kilka (pani Edyta Kowalkowska).

 

Z kolei w bibliotece można było obejrzeć wystawę poświęconą najstarszym książkom z mławskich księgozbiorów i zmierzyć się z łamańcami językowymi. Do obchodów Tygodnia Kultury Języka Polskiego włączyli się także uczniowie ze Szkolnego Klubu Filmowego, którzy zorganizowali wieczór z ekranizacjami literatury polskiej.

 

Z kolei grupa teatralna działająca pod kierunkiem pani Katarzyny Józefskiej wystawiła dla uczniów klas II spektakl pt. Pomieszanie z poplątaniem, czyli o bohaterach literackich z przymrużeniem oka.

 

Przez cały tydzień z głośników szkolnego radiowęzła można było posłuchać poezji czytanej zarówno przez samych autorów (Wisława Szymborska), jak i aktorów.

 

Gościem specjalnym imprezy był prof. dr hab. Sławomir Jacek Żurek, który rozmawiał z uczniami o roli języka polskiego w życiu współczesnych nastolatków, a nauczycielom opowiedział o nauczaniu języka polskiego w świetle zmian systemowych.

 

Tydzień Kultury Języka Polskiego zakończyło wspólne kolędowanie uczniów i nauczycieli, które wprowadziło wszystkich w klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

 

Podczas tygodniowego „spotkania” z językiem polskim uczniowie poszerzyli swoją wiedzę i wyśmienicie się bawili wbrew stereotypom o tym, że należą do pokolenia Polaków, którym sprawy poprawności językowej są obojętne