W lipcu i sierpniu w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej odbywały się cykliczne zajęcia warsztatowe dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Wszystkie przygotowane propozycje cieszyły się zainteresowaniem. Zajęcia zazwyczaj składały się z dwóch części: teoretycznej (opowieści, rozmowy, filmy) i praktycznej (malowanie, rysowanie, wyklejanie i lepienie).
Podczas pierwszego spotkania na przykład, dzieci poznawały legendy o Mławie, a następnie miały za zadanie namalować to, co najbardziej utkwiło im w pamięci. Na kolejnych między innymi tworzyły historie obrazkowe, wzorując się na prehistorycznych rysunkach naskalnych, a także malowały i rysowały, inspirując się twórczością Wojciecha Piechowskiego oraz poznawały bogactwo ptasiego królestwa.
Na warsztatach plastycznych uczestnicy dowiedzieli się, jak zmieniał się herb miasta, następne poprzedziło oglądanie motyli dziennych i nocnych na wystawie przyrodniczej, a jeszcze inne – zwierząt i ptaków aktywnych bardziej w nocy niż za dnia.
Podczas spacerów po parku dzieci poznawały gatunki występujących tam roślin i zwierząt oraz zabytki znajdujące się w zieleńcu. Dużo radości sprawiło im poszukiwanie skarbów przy pomocy detektora metalu.
W trakcie spotkań uczestnicy poznawali historię najważniejszych i najstarszych budynków na miejskim rynku, dowiedzieli się, jak wyglądał dzień powszedni dawnych mieszkańców oraz uczyli się kaligrafować.
„Wakacje w muzeum” prowadzili pracownicy muzeum: Katarzyna Skorupa-Malińska, Mirosława Wilamowska, Andrzej Grzymkowski, Ireneusz Mroczek i Andrzej Panasiuk oraz nauczycielka Dorota Klimek.
MZZ