Trzecia Noc Muzeów w mławskim ratuszu | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Trzecia Noc Muzeów w mławskim ratuszu

Urszula Adamczyk / 08 maja 2024

Po raz trzeci w swojej historii, mławski magistrat otwiera się w maju na zwiedzających. Będziemy mogli odwiedzić pomieszczenia najstarszego, murowanego, laickiego budynku Mławy w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów 18 maja br.

W ratuszu dotychczas odbyły się dwie odsłony Nocy Muzeów: dziewiętnastowieczną – w 2018 roku i rok później PRL-owska. W pierwszej oglądaliśmy wolontariuszy kultury wystylizowanych na XIX urzędników, więźniów, a nawet duchy. W 2019 roku przypomnieliśmy ratusz z lat 70. I 80. XX wieku – z kioskiem ruchu, oddziałem banku i wystawami: fotografii Celiny Błaszczyk oraz starego sprzętu AGD z kolekcji Janusza Dębskiego.

Po pięcioletniej przerwie Urząd Miasta Mława ponownie otwiera się na „nocnych klientów”. Tym razem w biurach, na strychu i w piwnicy ratusza spotkamy wybitne postaci związane z naszym miastem. Osoby z historii miasta nazwaliśmy „dobrymi duchami Mławy”. Czy będzie strasznie? Tego nie wiemy, na pewno będzie historycznie. Powędrujemy przez różne epoki, chcąc – z jednej strony – przedstawić genezę naszego miasta, a z drugiej zaznajomić mieszkańców – szczególnie tych najmłodszych – z historią ludzi związanych z naszym miastem. Dla zwiedzających przygotujemy pokoje pisarzy, malarzy, naukowców, medyków. Kilkunastoosobowe grupy będą oprowadzać nasi przewodnicy, którzy opowiedzą ciekawe historie i wprowadzą w tajniki budynku ratusza.

Jak przed laty, także tym razem pracownicy Urzędu Miasta Mława, którzy zaangażowali się w projekt, wcielą się w grane przez siebie postaci, a ratuszowe wnętrza zostaną specjalnie zaaranżowane na tę jedną noc. Przygotowaliśmy też tradycyjną niespodziankę – zwiedzający ratusz będą uczestnikami gry miejskiej.

Startujemy 18 maja o godzinie 20:00. Liczymy, że ponownie mławski ratusz odwiedzą tłumy. Zapraszamy!

Magdalena Grzywacz