Trylogia mocnym głosem i w strojach z epoki | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Trylogia mocnym głosem i w strojach z epoki

Magdalena Grzywacz / 09 września 2014

Zacne białogłowy z biblioteki witały gości w strojach z epoki. W południe 6 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Bolesława Prusa rozpoczęła się mławska odsłona „Narodowego czytania Trylogii Henryka Sienkiewicza”.

Gości, którzy przybyli by czytać lub słuchać Sienkiewicza już w wejściu porwała atmosfera  XVII-wiecznej Rzeczypospolitej i Trylogii. Powitały ich  Oleńka Bilewiczówna z  Krzysią i Basią – umiłowaną Wołodyjowskiego. A do sali spotkań na piętrze kierowała Helena Kurcewiczówna,  wybranka  Jana Skrzetuskiego z „Ogniem i mieczem”.

Choć Trylogia wypadła z kanonu lektur obowiązkowych licealistów, wciąż ma wielkie rzesze miłośników. Wśród czytających „Pana Wołodyjowskiego” w bibliotece pojawili się w sobotę: Poseł na Sejm RP - Mirosław Koźlakiewicz, Burmistrz Miasta Mława - Sławomir Kowalewski, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Skarbnik Miasta Mława - Henryk Antczak, Dyrektor ds. korporacyjnych LG Electronics Mława - Daniel Kortlan, Alina Noyszewska  i Aleksandra Noyszewska, Magdalena Żabińska, uczeń Gimnazjum Katolickiego w Mławie – Jędrzej Nowacki, przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej GRHLC Mława: Danuta Gastołek, Joanna Rodowicz, Wiesława Zakrzewska i Kacper Napierski.

- Zamknijcie oczy i pozwólcie unieść się tej historii – zachęcał Burmistrz, zanim zaczął czytać o wspólnym życiu i gospodarowaniu małżonków Wołodyjowskich.

Mirosław Koźlakiewicz wybrał do czytania historię sejmową, Daniel Kortlan – dywagacje pana Michała po pocałunku złożonym na ustach Krzysi, Alina Noyszewska fragment, w którym Jan Zagłoba wyciąga Wołodyjowskiego z zakonu, a Jędrzej Nowacki urywek o śmierci bohatera.

Czytanie trwało do 15:00, a słuchacze wciąż czuli niedosyt. Być może teraz dzieła Sienkiewicza znów będą najchętniej wypożyczanymi pozycjami w mławskiej bibliotece.

W ramach akcji pracownicy MBP zorganizowali także wystawę fotografii na temat Henryka Sienkiewicza dotyczącą korzeni pisarza, jego marzeń młodości oraz życia i twórczości aż do końca epoki.

Celem „Narodowego czytania” jest  popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na to, jak Henryk Sienkiewicz, polski noblista, połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

Już dziś Biblioteka zaprasza na przyszłoroczne czytanie książki autorstwa jej patrona. „Lalka” Bolesława Prusa z pewnością także przyciągnie rzesze miłośników literatury.

Magdalena Grzywacz & MBP