Trwają konsultacje projektu Planu Gospodarki Niskoemisyjnej | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Trwają konsultacje projektu Planu Gospodarki Niskoemisyjnej

Magdalena Grzywacz / 25 marca 2015

To dokument strategiczny, którego celem jest określenie proekologicznym kierunku rozwoju naszego miasta. Na spotkanie konsultacyjne zorganizowane 18 marca br. przez Burmistrza Miasta Mława przybyli mieszkańcy Mławy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz radni miejscy i urzędnicy.

Gospodarka niskoemisyjna, to gospodarka, która poprzez wzrost innowacyjności i wdrożenie nowych technologii wpływa na ograniczenie zużycia surowców, paliw, wody, ogranicza emisję zanieczyszczeń do powietrza, wód i gruntu oraz wpływa na zmniejszenie się ilości produkowanych odpadów. Spełnia te założenia dbając także o energochłonność.

W środę 18 marca odbyły się Konsultacje społeczne związane z przygotowywanym przez miasto Planem Gospodarki Niskoemisyjnej. Spotkanie prowadziła Janina Budzichowska, Zastępca Burmistrza Miasta Mława. W zagadnienia merytoryczne wprowadziła zebranych Mariola Fijołek z gdańskiej firmy EKOMETRIA, której pracownicy od listopada 2014 r. zbierali na terenie Mławy informacje w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Pani konsultant przypomniała genezę wprowadzania w Europie założeń gospodarki niskoemisyjnej, która wiąże się z redukcją gazów cieplarnianych, zwiększeniem udziału energii odnawialnej oraz zasadniczą  redukcją zużycia energii.

Mławski Plan Gospodarki Niskoemisyjnej będzie realizować także cele planów ochrony powietrza. Ma doprowadzić do redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza (m.in. problematycznych pyłów PM10).

W czasie konsultacji przedstawiony został wykaz strategicznych działań, które samorząd lokalny oraz inne zainteresowane podmioty zamierzają podjąć w najbliższym czasie. Celem jest zmniejszenie energochłonności gospodarki miasta do 2020 roku

Wśród założeń planu wymieniano:

  • Ograniczenie niskiej emisji w Mławie poprzez wymianę  pieców w domkach jednorodzinnych na bardziej ekologiczne (np. gazowe);
  • Termomodernizacja budynków jednostek kultury (Biblioteka i Muzeum);
  • Nadbudowa i termomodernizacja budynków komunalnych;
  • Wymiana pieców w budynkach wspólnot mieszkaniowych z węglowych na np. gazowe;
  • Kompleksowa wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne.

W działania proekologiczne mają się włączyć także miejscowe przedsiębiorstwa, spółdzielnie mieszkaniowe i instytucje.

Projekt planu gospodarki niskoemisyjnej zamieszczony jest TUTAJ. Wersja papierowa została wyłożona w Biurze Rady Urzędu Miasta Mława.

Zachęcamy do zapoznania się z projektem dokumentu i przekazanie ewentualnych uwag do 31 marca 2015 r. Wnioski w formie pisemnej można składać w  Kancelarii Urzędu Miasta (Mława, ul. Stary Rynek 19, 06-500 Mława) lub wysyłać pocztą elektroniczną  na adres
 e-mail sekretariatatmlawa [dot] pl (sekretariat[at]mlawa[dot]pl)

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM