Sztuka Dialogu w Gimnazjum nr 1 | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Sztuka Dialogu w Gimnazjum nr 1

root@npc.pl / 11 maja 2011

SZTUKA DIALOGU, to nowy pomysł na połączenie umiejętności recytatorskich ze zdolnościami aktorskimi naszych uczniów. Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika kolejny raz odkrywa ukryte talenty sceniczne, aktorskie i recytatorskie.

Pomocny okazał się właśnie konkurs SZTUKA DIALOGU, który odbył się po raz pierwszy 7 kwietnia 2011r., polegał on na zaprezentowaniu przez parę uczniów interesującego, zabawnego lub wzruszającego dialogu zaczerpniętego z dowolnie wybranego utworu literatury polskiej lub obcej .

Ku zaskoczeniu jury uczniowie przygotowali się naprawdę solidnie, nie zapomnieli o kostiumie, rekwizytach, muzyce, gestach oraz o poprawnej dykcji, a przy tym fragmenty były oryginalne i adekwatnie dobrane do predyspozycji wykonawców.

Wszyscy uczniowie, którzy przedstawili swoje pomysły i kreacje sceniczne w tegorocznej edycji konkursu, zasługują na pochwałę za odwagę, pomysł na kostium oraz właściwy dobór tekstu. Zarówno jury , jak i uczniowie zasiadający na widowni mieli okazję przeżyć chwilę wzruszenia, zadumy, a także dobrze się bawić, w trakcie podziwiania prezentowanych postaci.

Konkurs ten daje szansę uczniom, w których drzemie artysta, aktor, a oni nie zawsze dobrze odnajdują się w konkursach stricte recytatorskich. Recytacja jest z natury bardziej statyczna i stawia nacisk na nieco inny rodzaj wrażliwości literackiej. Kolejny pomysł konkursowy tylko udowadnia, że młodzież potrzebuje szerokiego wachlarza propozycji, w których może się sprawdzać, odnajdywać oraz rywalizować. Uczniowie wiedzą, że trening czyni mistrza, dlatego konkurs SZTUKA DIALOGU jest doskonałym sprawdzianem dla tych, którzy w przyszłości chcieliby zostać aktorami, artystami czy prezenterami. Wszystkie wystąpienia przed szerszą publicznością wystawiają na próbę ich umiejętności oratorskie, aktorskie, a także pomagają pokonywać kompleksy i tremę.

Uczniowie po konkursie stwierdzili, że jest on potrzebny zarówno występującym, jak i grupie widzów. Poza dobrą zabawą, wszyscy mogli się czegoś nauczyć od swoich koleżanek i kolegów , bowiem SZTUKA DIALOGU to sztuka pięknego mówienia i umiejętnego słuchania oraz właściwego odbierania tekstu mówionego. Jury po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich „małych spektakli” przyznało nagrody i wyróżnienia, a wszyscy zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu.

Zapraszamy śmiałych i nieśmiałych artystów do przyszłorocznej edycji. Warto sprawdzić jakie emocje wywołacie w widzach, warto walczyć o marzenia, warto uczyć się SZTUKI DIALOGU.

Do zobaczenia za rok!!!
Organizator Natasza Dmuchowska