Sześć publicznych podstawówek w Mławie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Sześć publicznych podstawówek w Mławie

Magdalena Grzywacz / 02 marca 2017

Publiczne gimnazja i sześcioletnie szkoły podstawowe stają się ośmioletnimi podstawówkami. Planuje się, że od września 2017 r. w każdej rozpoczną naukę pierwszoklasiści.

W związku ze zmianami zatwierdzonymi ustawą z 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowego, Rada Miasta Mława na sesji 28 lutego br. jednogłośnie przyjęła zaproponowaną przez Burmistrza Miasta Mława uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Projekt ten poprzedziły analizy demograficzne dzieci z roczników 2010 – 2016 w obrębie poszczególnych ulic i obwodów. Przygotowano także prognozy demograficzne dotyczące liczebności uczniów w poszczególnych szkołach podstawowych. – Dziękuję koleżankom i kolegom z CUW oraz z ratuszowych wydziałów gospodarki przestrzennej – kierowanego przez pana Marka Polaka, i spraw obywatelskich – kierowanego przez panią Marzenę Lipińską, za współpracę i dużą pomoc – powiedział w trakcie sesji przedstawiający projekt uchwały Ryszard Staniszewski, dyrektor Centrum Usług Wspólnych.

Przyjęta uchwała przewiduje, że od 1 września 2017 r. wszystkie dotychczasowe sześcioletnie szkoły podstawowe zlokalizowane na terenie miasta Mława staną się ośmioletnimi szkołami podstawowymi.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Mławie, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Haliny Rudnickiej w Mławie, Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Mławie oraz Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zuzanny Morawskiej w Mławie, stają się ośmioletnimi szkołami podstawowymi. W „Szóstce” przewiduje się utrzymanie oraz dalsze tworzenie oddziałów integracyjnych.

Likwidacji ulegnie pierwsza klasa gimnazjum, kolejne - w następnych latach.

Zaproponowano przekształcenie Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mławie w Szkołę Podstawową nr 2, której także patronowałby polski astronom. Właśnie „Dwójka” miała swoją siedzibę w budynku przy ul. Sportowej przed 1999 rokiem, kiedy to powstały gimnazja. Obwód szkolny tej placówki został wydzielony z dotychczasowych obwodów „Jedynki” i „Siódemki”.

Analogicznie wygląda sytuacja z Gimnazjum nr 2 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie. Zaproponowano przekształcenie tej placówki w Szkołę Podstawową nr 3, która przed 1999 rokiem miała siedzibę w budynku przy ul. Pogorzelskiego. Jej patronem pozostałby mławski lekarz i działacz społeczny. Obwód szkolny tej placówki został wydzielony z dotychczasowych obwodów „Czwórki” i „Szóstki”.

Przyjęta na sesji 28 lutego 2017 r. uchwała zostanie przedłożona kuratorowi oświaty, który w ciągu 21 dni wyda w jej sprawie opinię wiążącą dla miasta. Jeśli będzie pozytywna, Rada Miasta Mława podejmie kolejną uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

Zaproponowane plany sieci i granice obwodów – załączniki do uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego - zamieszczamy poniżej w plikach do pobrania.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM