Święto Biblioteki w Gimnazjum nr 1 | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Święto Biblioteki w Gimnazjum nr 1

root@npc.pl / 05 listopada 2010


„Zamiar biblioteki nie inny być powinien nad użyteczność.
Jeżeli więc tego się zakładający trzymać zechce,
trzeba iżby czytelników oświeceńszymi i lepszymi czyniła.”
(Ignacy Krasicki)

Kolejny raz nasza biblioteka włączyła się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Swoje imieniny świętowała w ostatnim tygodniu października. Z tej okazji panie: Katarzyna Chmielewska i Olga Meredyk przygotowały gazetkę okolicznościową, na której umieściły cytaty związane z biblioteką i książką. Celem tej akcji było wyeksponowanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole, zwrócenie uwagi na jej ogromną rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Była to okazja, aby zainteresować uczniów, nauczycieli działaniami biblioteki, aby podzielić się swymi pomysłami, a także problemami.
Przez cały tydzień odwiedzający nas goście zapisywali na specjalnych karteczkach tytuły swoich ulubionych książek. Następnie panie wywiesiły je w wypożyczalni, tak żeby każdy mógł zobaczyć ulubione książki naszych gimnazjalistów.
Jedną z imprez towarzyszących obchodom, było wyjście 25 października klasy Ia z paniami Mirosławą Kramkowską i Olgą Meredyk do oddziału mławskiego archiwum. To właśnie w tym roku obchodzi ono 60 – lecie istnienia. Z tej okazji kierownik archiwum pan Andrzej Grochowski przygotował prezentację multimedialną dla naszej młodzieży. Przedstawiała ona historię mławskiego archiwum. Uczniowie dowiedzieli się z niej, że Archiwum Państwowe wykonuje ustawowe zadania w zakresie gromadzenia, przechowywania, opracowywania oraz udostępniania materiałów archiwalnych.
Mieliśmy możliwość obejrzenia slajdów z najstarszymi dokumentami, które przechowuje archiwum. Najstarszy z nich pochodzi z 1623 roku i dotyczy zapisu sumy złotych cztery tysiące przez Jana Młockiego. Zasób Archiwum Państwowego m. st. Warszawy Oddział w Mławie liczy obecnie 1034 zespołów. Najwięcej pochodzi z wieków XIX - XXI. Każdy z uczestników otrzymał na koniec pamiątkowe materiały opublikowane z okazji jubileuszu, a do biblioteki szkolnej przekazane zostały książki, których autorem jest pan Andrzej Grochowski.
26 października klasa IIa z paniami: Magdaleną Godlewską i Katarzyną Chmielewską miała okazję uczestniczyć w spotkaniu poświęconym kulturze chińskiej, po której przewodnikiem był poeta, współautor książki poetyckiej poświęconej współczesnym Chinom pt. „Złote i czerwone”, pan Miłosz Kamil Manasterski. Spotkanie autorskie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Pan Manasterski zapoznał młodzież ze swoją twórczością inspirowaną kulturą chińską. Dzięki tej inspiracji powstał zbiór wierszy opublikowanych w dwóch językach polskim i chińskim. Gimnazjaliści po obejrzeniu slajdów i filmów zapoznali się także z kulturą i obyczajami Chin. Obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych umożliwiają uczniom lepsze poznanie swojej biblioteki szkolnej, a nauczycielom bibliotekarzom swoich czytelników.
Zapewne wszyscy zgodzą się z tym, że biblioteka to jedno z najciekawszych i najważniejszych miejsc w szkole.