Świadomi wyborcy z Gimnazjum nr 1 | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Świadomi wyborcy z Gimnazjum nr 1

Klaudia Sieradzka / 27 maja 2014

Dwudziestego maja 2014 r. w ramach realizacji projektu ,,Młodzi Głosują”, w Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mławie odbyły się szkolne prawybory do Parlamentu Europejskiego. W głosowaniu wzięło udział 342 uczniów (12 oddało głosy nieważne). Przedsięwzięcie, którego koordynatorem był nauczyciel historii – Mariusz Lempek, zostało zrealizowane pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej i było już kolejnym tego typu wydarzeniem w szkole.

 

Szkolną Komisję Wyborczą tworzyli następujący uczniowie :

  1. Adrian Sztolsztejner – klasa III A (przewodniczący)
  2. Joanna Pokojska – klasa III C
  3. Joanna Brzezicka – klasa III C
  4. Julita Pawłowska - klasa III C
  5. Julia Giesek - klasa III C
  6. Milena Kwiatkowska - klasa III C
  7. Natalia Ciesińska - klasa III C
  8. Kacper Kaczkowski - klasa III C
  9. Olgierd Jastrzębski - klasa III C

10.  Przemysław Rejniak - klasa III C

11.  Filip van der Sluis - klasa III C

12.  Anna Ostrowska – klasa III C

 

    Po podliczeniu wyników przez Komisję okazało się, że największą liczbę głosów młodzi wyborcy oddali na Komitet Wyborczy Nowa Prawica Janusza Korwina Mikke (27,2 %). Drugi wynik osiągnął Koalicyjny Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (23 %), zaś trzeci wynik uzyskał Koalicyjny Komitet Wyborczy Europa Plus Twój Ruch (15,2%). Wyniki pozostałych komitetów przedstawiały się następująco :

 

  • Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD+ Unia Pracy (11,9%)
  • Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe (6,4%)
  • Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska (4,1%)
  • Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Narodowy: (3,8%)
  • Komitet Wyborczy Polska Razem Jarosława Gowina (2,6%)
  • Komitet Wyborczy Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro (2,3%)

Wyniki wyborów zostały przesłane na platformę Centrum Edukacji Obywatelskiej.

     Grupa uczniów realizujących projekt, w skład której wchodzili inni przedstawiciele klasy III C : Patrycja Gorzkiewicz, Aleksandra Kik, Daniel Żak, Hubert Siarzyński oraz                 Bernard Sadowski, już od kilku tygodni podejmowała liczne działania, np. wśród mieszkańców Mławy przeprowadzili uliczną ankietę na temat udziału w najbliższych wyborach do Europarlamentu, ich poparcia dla poszczególnych partii oraz opinii na temat korzyści dla Polski, wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej.

Po przeprowadzeniu ankiet w trzech grupach wiekowych (razem 180 osób) uczniowie sporządzili szczegółowe zestawienie w celu porównania z wynikami wyborów, które odbyły w naszym kraju 25 maja 2014 r.

34 % ankietowanych deklarowało poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, 27 % zaś dla Platformy Obywatelskiej. W odniesieniu do niedzielnych wyborów oraz wyniku dwóch głównych partii badanie okazało się dość dokładne, ponieważ w Mławie                                               Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 34,27 poparcia, Platforma Obywatelska zaś 28,17 %.

Większość respondentów twierdziła, że w zbliżających się wyborach będą kierowali się znajomością programu politycznego wybranej partii (28%), zaufaniem do niej (23%), autorytetem przywódcy (21%) oraz antypatią do innych ugrupowań politycznych (15%).                   13 % badanych nie potrafiło podać konkretnego powodu.

Ciekawie przedstawiały się także pozostałe wyniki badania. 85 % ankietowanych stwierdziło, że są zadowoleni z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, ceniąc sobie najbardziej wielkość dopłat oraz możliwość swobodnego poruszania się po krajach członkowskich.  

     Starając się zachęcić mieszkańców naszego miasta do udziału w nadchodzących wyborach młodzi aktywiści rozdawali ulotki promocyjne oraz rozwieszali plakaty.