Śniąc o wojennej traumie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Śniąc o wojennej traumie

Magdalena Grzywacz / 16 sierpnia 2016

Na rynku księgarskim właśnie pojawiła się publikacja Domenica Agresty, Leszka Zygnera i Magdaleny Grzywacz „Bitwa pod Mławą 1939 w pamięci zbiorowej”. Praca podsumowuje realizowany w ubiegłym roku w naszym mieście międzynarodowy projekt badawczy „Social Dreaming – History and Trauma”.

Projekt realizowany z inicjatywy prof. Domenica Agresty, prezesa Centro Studi di Psicologia e Psicosomatica Clinica z Pescary (Włochy), został zainspirowany Rekonstrukcją Bitwy pod Mławą. Włoscy psycholodzy wraz z przedstawicielami Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta w Mławie oraz tutejszego Wydziału Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie prowadzili w naszym mieście badania mające na celu odkrycie głębszego wymiaru kultury i tożsamości narodu oraz cech charakterystycznych dla mieszkańców Mławy i całej Polski. Ich uczestnicy oglądali wspólnie filmy nawiązujące do II wojny światowej, po czym – dzień później – dzielili się snami stymulowanymi przez obejrzany obraz. Interesujące wyniki badań omówiono na konferencji podsumowującej projekt, zorganizowanej 4 grudnia 2015 r. w mławskim oddziale ciechanowskiej PWSZ.

Książka „Bitwa pod Mławą 1939 w pamięci zbiorowej” jest pokłosiem zeszłorocznego projektu i wspomnianej konferencji, złożyły się na nią zaś wygłoszone podczas tej ostatniej referaty Domenica Agresty, Leszka Zygnera i Magdaleny Grzywacz (w wersjach polskiej, angielskiej i  - w przypadku pierwszego z autorów – również włoskiej). Można ją już nabyć w Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta przy ul. 3 Maja 5 w Mławie. Patronat nad całym projektem objął Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.

KN