Samorządowcy inspirują się Mławą | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Samorządowcy inspirują się Mławą

Krzysztof Napierski / 25 listopada 2021

O mławskich doświadczeniach z partnerstwem publiczno-prywatnym mówił w środę 24 listopada zgromadzonym w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia samorządowcom z całej Polski burmistrz Sławomir Kowalewski. Warsztaty i konferencję poświęconą temu zagadnieniu zorganizowały w Mławie Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego i Konfederacja Lewiatan.

Miasto Mława jest w skali całego kraju jednym z pionierów w realizacji inwestycji w partnerstwie publiczno-prywatnym. W tej formule nowoczesną oczyszczalnię ścieków wybudowała tutaj wchodząca w skład grupy Suez spółka Ondeo. Kamień węgielny pod inwestycję wmurowano 14 czerwca 2017 r., uroczystego uruchomienia oczyszczalni dokonano natomiast 2 lipca 2019 r. Nowoczesny obiekt jest wyposażony w dwa niezależne ciągi technologiczne oraz system dezodoryzacji. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 47 mln złotych netto i został poniesiony przez Suez przy wsparciu pożyczki otrzymanej przez firmę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Miasto Mława nie poniosło z tego tytułu żadnych wydatków. Zgodnie z umową, obiekt będzie eksploatowany przez personel SUEZ Woda przez okres 30 lat.

O genezie budowy mławskiej oczyszczalni ścieków oraz korzyściach płynących z realizacji inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego mówili uczestnikom środowej konferencji Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski i Dyrektor Zarządzający Suez Woda Sp. z o.o. Tomasz Strzelecki. – Bardzo się cieszę, czujemy się wyróżnieni, że przyjeżdżacie do Mławy, żeby oglądać nasz projekt – witał uczestników spotkania Sławomir Kowalewski. Posiłkując się prezentacją multimedialną, omówił najważniejsze założenia inwestycji w partnerstwie publiczno-prywatnym i wymienił liczne zalety tej formuły. Wspominał m.in. o korzystnych warunkach zatrudnienia obsługi oczyszczalni; szczegółowo określonych zasadach ustalania i rewaloryzacji stawek opłat za oczyszczanie ścieków; całkowitym finansowaniu i budowie oczyszczalni przez partnera prywatnego; zapewnieniu przez partnera prywatnego rozbudowy, modernizacji i remontów obiektu w sytuacjach np. zwiększenia ilości ścieków lub zmiany przepisów prawa w zakresie ochrony środowiska; przekazaniu po 30 latach eksploatacji oczyszczalni w dobrym stanie technicznym gwarantującym jej dalszą poprawną pracę; rekultywacji terenu starej oczyszczalni przez partnera prywatnego oraz zapewnieniu partnerowi publicznemu kontroli nad eksploatacją oczyszczalni, jakością ścieków oczyszczonych i procesu inwestycyjnego. Burmistrz zaprezentował także przybyłym poświęcony inwestycji materiał filmowy (poniżej) i wraz z przedstawicielami spółki Suez Woda oraz pracownikami Urzędu Miasta Mława odpowiadał na liczne pytania z widowni.

Konferencja w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mławie była elementem dwudniowych warsztatów w ramach projektu „Rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce” organizowanych przez Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego i Konfederację Lewiatan. Tego samego dnia ich uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia nowej mławskiej oczyszczalni ścieków, dzień wcześniej natomiast wzięli udział w prelekcjach i ćwiczeniach poświęconych wstępnej ocenie PPP jako modelu realizacji projektu, działaniom organizacyjnym i przygotowawczym podmiotu publicznego oraz podziałowi ryzyk w projekcie PPP.

Krzysztof Napierski / KSM