Rozmawiali o nowym systemie gospodarki odpadami | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Rozmawiali o nowym systemie gospodarki odpadami

Magdalena Grzywacz / 12 października 2012

Na zaproszenie Burmistrza Sławomira Kowalewskiego, 9 października br. Kierownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Ciechanowie, Andrzej Gwizdała-Czaplicki, poprowadził seminarium dla samorządowców i pracowników administracji dotyczące nowych przepisów z zakresu gospodarki odpadami.

Na spotkanie przybyło blisko 40 zainteresowanych osób, wśród nich wójtowie gmin powiatu mławskiego, radni z Mławy i okolic, pracownicy administracji. Burmistrz Sławomir Kowalewski powitał gości w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i oddał głos zaproszonemu ekspertowi.

- Problematyka związana z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku jest także dla nas, osób które będą sprawowały kontrolę nad przestrzeganiem przepisów, trudna – przyznał na wstępie Andrzej Gwizdała-Czaplicki.

Dyrektor WIOŚ przedstawił najważniejsze działania, które samorządy są zobowiązane powziąć do 30 czerwca 2013 roku, czyli do czasu, kiedy będą wprowadzane wszystkie elementy nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Przypomniał, że celem nowelizacji przepisów prawa jest uporządkowanie „władztwa" nad odpadami. Na podstawie wprowadzonych nowelizacji ustaw gminy są zobowiązane do odbioru śmieci ze swojego terenu. To ma spowodować zmniejszenie ilości śmieci, które są wyrzucane w miejscach niedozwolonych oraz ogólne uporządkowanie gospodarki odpadami.

Na polecenie Burmistrza Miasta Mława ratuszowy Wydział gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i ochrony środowiska prowadzi gruntowną analizę systemu, który funkcjonuje obecnie. Na podstawie uzyskanych danych zostaną określone koszty odbioru śmieci i przygotowane stosowne uchwały.

Miasto stoi przed wyborem metody ustalania opłaty za odbieranie odpadów komunalnych. Ustawodawca zaproponował cztery różne rozwiązanie obliczania tych kosztów:

  • ze względu na liczbę mieszkańców;
  • ze względu na ilość zużytej wody;
  • ze względu na powierzchnię użytkową,
  • od gospodarstwa domowego.

Zdaniem zaproszonego do Mławy eksperta najbardziej obiektywnym miernikiem w ustalaniu opłaty jest obliczanie jej ze względu na liczbę mieszkańców lokalu zadeklarowaną przez właściciela. Właśnie do tego rozwiązania skłaniają się władze Mławy, jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM