Raport dnia – poniedziałek 4 maja 2020 r. | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Raport dnia – poniedziałek 4 maja 2020 r.

Krzysztof Napierski / 04 maja 2020

Od dziś czynne są galerie handlowe i hotele, ale wciąż zamknięte pozostają bary, restauracje i m.in. zakłady fryzjerskie. Obowiązuje też zakaz wszelkich zgromadzeń. Władze Mławy analizują potrzeby i możliwości otwarcia placówek przedszkolnych.

Do kwarantanny trafiają głównie ci, którzy są do tego zobowiązani, ponieważ wracają z pobytu lub pracy za granicą. W powiecie mławskim w takiej sytuacji znajduje się obecnie 70 osób. 23 objęte zostały nadzorem epidemiologicznym, nikt natomiast nie zaraził się i nie zachorował na COVID-19 wywołany koronawirusem. Więcej informacji w RAPORCIE służb sanitarnych.

Władze Mławy analizują sytuację w kontekście możliwości powrotu do edukacji i opieki żłobkowo-przedszkolnej. Wymogi sanitarne dotyczące placówek dla małych dzieci zostały przedstawione 30 kwietnia. W tym dniu także burmistrz Sławomir Kowalewski zwrócił się do dyrektorów z prośbą o przeprowadzenie rozpoznania, jak wielu rodziców byłoby zainteresowanych powrotem dzieci do przedszkoli.

Informacje na ten temat wciąż spływają. Równolegle służby ratusza szacują, ile i jakich środków ochrony bezpośredniej – zgodnie z wytycznymi sanitarnymi – musimy zabezpieczyć dla personelu placówek. Działania te wymagają czasu, więc zakładamy, że 6 maja przedszkola i żłobek prowadzone przez miasto będą zamknięte. Nowe informacje w tej sprawie będziemy na bieżąco publikować na naszej stronie.

Od dziś otwarte są galerie handlowe, jednakże bez stref gastronomicznych. Handlowcy są zobowiązani do pilnowania przestrzegania nowych reguł (1 osoba na 15 m kw., obowiązkowe zasłonięcie ust i nosa, dystans społeczny – ok. 2 m).

Wciąż obowiązuje (do odwołania) zakaz wszelkich zgromadzeń, imprez i zebrań. Z obostrzenia tego są wyłączone tylko zakłady pracy.

Pracodawcy muszą jednak zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

  • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących,
  • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Więcej informacji na temat obecnie obowiązujących przepisów można znaleźć w ARTYKULE na stronie rządowej.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM