Przystań Świętego Mikołaja. Warsztaty, koncerty, wycieczki i… | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Przystań Świętego Mikołaja. Warsztaty, koncerty, wycieczki i…

Krzysztof Napierski / 09 lutego 2023

Miejski Dom Kultury w Mławie podsumował działania w ramach projektu „Przystań Świętego Mikołaja” organizowane od 5 kwietnia do 31 sierpnia 2022 r. dla młodych uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających w naszym mieście. W ramach projektu udało się dotrzeć do około setki dzieci w wieku od 5 do 15 lat.

Przypomnijmy – Miejski Dom Kultury w Mławie jako jeden z 44 ośrodków w Polsce dołączył do Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego „Przystań Świętego Mikołaja”. Na inicjatywy dla dzieci dotkniętych wojną na Ukrainie otrzymał z Fundacji Świętego Mikołaja środki w wysokości 49 992 zł.

Instruktorki MDK-u Ewa Maja Koźlakiewicz i Hanna Matecka-Wieczorek wraz z współtwórcami projektu Kają i Januszem Prusinowskimi – artystami kultywującymi polskie tradycje muzyczne – oraz Ganną Yavorenko z Kijowa – absolwentką Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej im. Karpenko-Kary w Kijowie, dokumentalistką, twórczynią tradycyjnego rękodzieła – już na początku wojny w Ukrainie rozpoczęli działania pomocowe, a dodatkowe środki pozwoliły im na rozszerzenie programu wsparcia edukacyjnego, opiekuńczego i wychowawczego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy zamieszkujących na terenie Mławy. Zależało im przede wszystkim na stworzeniu przyjaznego środowiska do spotkań zarówno dla dzieci z Ukrainy i z Polski oraz rozpoczęciu dialogu międzykulturowego, który pozwoli lepiej się poznać i nawiązać trwałe relacje.

Dzięki pomocy Fundacji Świętego Mikołaja udało się stworzyć prężnie działającą maszynę, finalnie – miejsce spotkań i artystycznych działań ponad setki dzieci. We współpracy z wieloma osobami z Ukrainy (psycholog, trener piłki nożnej, instruktor śpiewu, rzemiosła) udało się stworzyć zgraną i wykwalifikowaną kadrę. Współpraca z prowadzącymi z Ukrainy była kluczowa dla budowania poczucia bezpieczeństwa wśród uchodźców przebywających poza swoim krajem.

W maju i czerwcu w Mławskiej Hali Sportowej oraz Szkole Podstawowej nr 6 osoby zaangażowane w projekt organizowały czas wolny zamieszkującym tam ukraińskim dzieciom. Prowadziły z nimi zajęcia taneczne, sportowe, plastyczne oraz naukę śpiewu dostosowane odpowiednio do wieku odbiorców. Z początkiem lipca przeniosły swoje działania do Miejskiego Domu Kultury, gdzie rozpoczęły regularne zajęcia świetlicowe. W każdy wtorek i czwartek spotykały się z dziećmi na zajęciach tanecznych, plastycznych, muzycznych, animacyjnych, sportowych. 

Ważnym elementem wakacji były wycieczki. Wraz z podopiecznymi instruktorki odwiedziły park linowy w Przasnyszu, ZOO w Płocku, skansen w Sierpcu oraz planetarium i ptaszarnię w Olsztynie. Dodatkowo organizowały dzieciom zabawy w parku, zajęcia z instruktorem na miejskiej pływalni i spotkanie w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.

Udało się także zorganizować kilka dodatkowych spotkań artystycznych, często spontanicznie, co związane było z dynamiczną sytuacją na Ukrainie i pojawiającymi się w Mławie gośćmi. I tak na przykład uczestników projektu odwiedziła młoda zawodniczka z Kijowa – Sasha Grytchenko, która dała pokaz gimnastyki artystycznej i przeprowadziła warsztaty z dziećmi ukraińskimi w jednej z hal. Wzruszający i niezapomniany koncert zagrał dla swoich rodaków Yaroslav Krysko – śpiewak i bandurzysta ze Lwowa. Kilkukrotnie grał i śpiewał dla uczestników programu również Zahar Kalenski – utalentowany 10-latek, multiinstrumentalista, uczestnik wielu talent show na Ukrainie, podopieczny „Przystani Świętego Mikołaja”.

Z wielkim entuzjazmem wśród dzieci spotkały się muzyczne spotkania z Kają i Januszem Prusinowskimi. Dzieci miały okazję wziąć udział w muzykowaniu, sprawdzić, jak grają cymbały i baraban.

Dzięki dotacji organizatorzy mogli również zakupić materiały plastyczne. Dzieci tworzyły w glinie, malowały, robiły biżuterię, wycinały, rysowały.

Ważnym i bardzo potrzebnym punktem działań świetlicy były konsultacje psychologiczne. Do współpracy udało się zaprosić Olhę z Ukrainy, którą instruktorki poznały podczas zajęć z dziećmi w szkole. Olha była wielkim wsparciem dla podopiecznych programu, którzy wiedzieli, że zawsze mogą liczyć na jej pomoc. Po powrocie na Ukrainę Olha przez chwilę kontynuowała swoje konsultacje online.

Kulminacją i podsumowaniem projektu było spotkanie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Przyszła na nie ponad setka gości. Była to okazja do zaprezentowania umiejętności, jakie zdobyły dzieci podczas spotkań w świetlicy. Odbył się wernisaż prac, które wykonały dzieci (hand made, rzemiosło, glina, prace plastyczne), były pokazy taneczne, muzyczne. Z ogromnym wzruszeniem dziękowano organizatorom i Fundacji za stworzenie miejsca dla ukraińskiej kultury i rozwoju dzieci.

Zwieńczeniem projektu był piknik w parku miejskim w Mławie. Były gry i zabawy, bańki mydlane, przekąski, spacer historyczny oraz gra miejska poprowadzone przez historyka ze Stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe. Dzięki nim udało się zaznajomić uchodźców zamieszkujących Mławę z historią miasta.

W projekt zaangażowanych było w sumie 7 osób z Ukrainy:

  • Ganna Yarovenko – współtwórczyni projektu, reżyserka filmów dokumentalnych, twórczyni biżuterii tradycyjnej; z dziećmi prowadziła zajęcia z rzemiosła i hand made;
  • Julia Blohina – nauczycielka śpiewu z Kijowa, która z wielkim zaangażowaniem prowadziła w świetlicy zajęcia wokalne;
  • Olha Snihur – psycholożka będąca wielkim wsparciem dla podopiecznych;
  • Nazar Lithun – mieszkający w Mławie od ponad 10 lat trener piłki nożnej pochodzenia ukraińskiego;
  • Sasha Grytchenko – młoda gimnastyczka z Kijowa, mieszkająca obecnie w Warszawie;
  • Zahar Kalenskyi – 10-letni wokalista oraz multiinstrumentalista, który kilkakrotnie prezentował swoje umiejętności podczas występów w Mławie;
  • Yaroslav Krysko – śpiewak i bandurzysta z Kijowa; w Mławie zagrał koncert dla społeczności ukraińskiej.

Na tej edycji projektu jednak działań nie koniec. – Obecnie, po raz trzeci udało nam się otrzymać dofinansowanie z Fundacji Świętego Mikołaja na działania na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy, od lutego do końca sierpnia więc kontynuujemy rozpoczętą w kwietniu ubiegłego roku misję – informuje Ewa Maja Koźlakiewicz.

EMK, KN