Liczba dni z przekroczeniem poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 została w Mławie przekroczona. Urząd Wojewódzki informuje i ostrzega.
7 maja br. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, przesłał do Urzędu Miasta Mława ogłoszenie o Alercie poziomu II, ze względu na przekroczenie na Mazowszu w 2015 r. dozwolonej liczby dni (35) powyżej normy dobowej dla pyłu zawieszonego PM10.
Przekroczenie na terenie Miasta Mława nastąpiło 27 marca br. Nie oznacza to, że tego dnia wystąpiło wyjątkowo wysokie stężenie, ale że jest to 36. dzień z przekroczeniem w tym roku.
Autorzy raportu przewidują, że w tym roku może dojść do kolejnych przekroczeń, jednak w okresie jesienno-zimowym. Przypominają, że wyższych poziomów stężeń należy się spodziewać, gdy wystąpią warunki meteorologiczne sprzyjające kumulacji zanieczyszczeń.
Potencjalne źródła przekroczeń norm to:
- Temperatura poniżej 15°C powiązana z okresem grzewczym.
- Wzmożony ruch samochodów.
- Napływ zanieczyszczeń z terenu województwa oraz spoza niego.
- Niska prędkość wiatru lub okresy bezwietrzne.
- Długie okresy bez opadów.
Wśród zaleceń dla ludności Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie wskazuje:
- Korzystanie z alternatywnych sposobów przemieszczania się na krótkich odcinkach (rower, pieszo).
- Korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast z indywidualnej.
- Ogrzewanie mieszkań lepszej jakości paliwem.
- Ograniczenie używania spalinowego sprzętu ogrodniczego.
Zakazane zostało palenie odpadów biogennych (liści, gałęzi, trawy) w ogrodach i na terenach zielonych oraz spalanie odpadów w paleniskach domowych.
Ogłoszony Alert II poziomu nie oznacza, że w danym momencie lub w najbliższym czasie należy spodziewać się wysokich stężeń zanieczyszczeń. Zaleca jednak, aby osoby z grupy wrażliwej (kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze z astmą, alergicy) oraz osoby uprawiające sport na zewnątrz były bardziej świadome, wiedziały, że mogą wystąpić dni z podwyższonymi stężeniami.
Pył zawieszony PM10 może powodować: kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Może mieć wpływ także na przebieg chorób serca, a nawet zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. Szczegóły w dołączonym alercie.
Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM