Pozytywnie o mieście | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Pozytywnie o mieście

Magdalena Grzywacz / 27 czerwca 2019

Na ostatniej sesji Rady Miasta Mława 25 czerwca br. odbyła się debata nad raportem o stanie miasta za 2018 r. Radni przyjęli dokument z aprobatą i wielokrotnie podkreślali dynamiczny rozwój Mławy.

Oświata, sprawy społeczne i mieszkaniowe

W trakcie dyskusji nad treścią raportu członkowie Rady Miasta wskazywali na intensywny rozwój Mławy . Jako pierwsza głos zabrała radna Zofia Kazimierska, która zwróciła uwagę na spadek liczby osób bezrobotnych – w 2018r. na terenie miasta zarejestrowane były 933 osoby, co w porównaniu do roku 2013 jest spadkiem o 58 proc. Radna wypunktowała również dobre zarządzanie świetlicami, prowadzonymi w placówkach oświatowych, podkreślając ich duże znaczenie dla integracji dzieci i młodzieży, a także różnorodność form aktywizacji seniorów.

Filip Kowalczyk wskazał na działania podejmowane przez miasto na płaszczyźnie gospodarki mieszkaniowej. Akcentował istotny aspekt powstawania mieszkań czynszowych. - Znam wielu mieszkańców w różnym wieku, którzy nie mają zdolności kredytowej, aby wykupić mieszkanie na własność. Dla nich mieszkanie czynszowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem  – mówił podczas sesji. Przypomniał także, że w 2018 roku wybudowany został  budynek socjalny przy ul. Komunalnej i sukcesywnie powstają prywatne inwestycje mieszkaniowe.

Radna Beata Gadomska poruszyła kwestię edukacji, wskazując na dobry stan prowadzonych przez miasto placówek oświatowych: obecność boisk, sal gimnastycznych przy każdej szkole oraz wyposażenia placówek w potrzebne środki i pomocedydaktyczne.

Kanalizacja sanitarna, ochrona środowiska, rewitalizacja

Z kolei radny Marian Wilamowski zwrócił uwagę uczestników sesji na aspekt kanalizacji sanitarnej. - Położenie przez miasto blisko 20 km kanalizacji sanitarnej i podłączenie wielu gospodarstw domowych do sieci kanalizacyjnej znacznie poprawiło komfort życia mieszkańców naszego miasta, którzy z tego projektu skorzystali. Cieszy mnie również, że rozpoczęliśmy działania zmierzające do tego, aby Zatorze zostało włączone w proces budowy przyłączy. Zwracam na to uwagę, ponieważ znam problem osób, mających przydomowe zbiorniki. Koszt prowadzenia takiego zbiornika jest nieporównywalnie większy niż koszt, jaki ponoszą mieszkańcy korzystający z przyłącza. Wiemy, że planowane są kolejne prace związane z kanalizacją, budowa kolejnych kilometrów sieci – ta sprawa jest bardzo ważna i zdecydowanie sprzyja poprawie warunków życia – powiedział radny Marian Wilamowski.

Radny Michał Nowakowski poruszył aspekt ekologiczny rozwoju miasta. Zauważył, że miasto podjęło wiele działań włączających się w plan gospodarki niskoemisyjnej, m.in. już trzeci rok przyznajemy dotacje na wymianę pieców węglowych na te, ogrzewane paliwem gazowym, co przyczynia się do poprawy jakości miejskiego powietrza. Radny podkreślił, że w ochronę środowiska wpisuje się również Mławska Komunikacja Miejska z której korzysta wiele osób, a która powoduje, że na drogach porusza się mniej pojazdów silnikowych, co również przyczynia się do obniżenia emisji spalin. Wskazał również na budowę nowych ścieżek rowerowych, zachęcających mieszkańców do korzystania z tego rodzaju komunikacji. Oprócz tego radny przypomniał o licznych inwestycjach zrealizowanych w ubiegłym roku, takich, jak: rewitalizacja obszaru przy Handlowcu czy oddanie do użytku Pałacu Ślubów oraz zwrócił uwagę na analizę porównawczą miasta Mława na tle innych miast a tym samym na widoczny wzrost poprawy jakości warunków życia mieszkańców Mławy.

Raport o stanie miasta za 2018 r. szczegółowo został przedstawiony w formie prezentacji multimedialnej na majowej sesji (23 maja br.), Radni zapoznali się z dokumentem także indywidualnie – korzystając z materiału wyjściowego .

Mateusz Przybyszewski/KSM