Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

„Powinna być autorytetem zarówno dla dorosłych, jak i młodych”. Promocja książki o Janinie Fetlińskiej

Krzysztof Napierski / 29 kwietnia 2019

O genezie książki oraz jej bohaterce rozmawiali prelegenci podczas spotkania promującego publikację „Janina Fetlińska. Pielęgniarka, społecznik, senator RP 1952–2010”. Wśród obecnych w sali na piętrze Miejskiego Domu Kultury znalazł się m.in. mąż zmarłej w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem doktor – Włodzimierz Fetliński. W niedzielny wieczór 28 kwietnia nie zabrakło wzruszających wspomnień i zabawnych anegdot.

W panelu dyskusyjnym promującym album-biografię o Janinie Fetlińskiej – pierwszej w Polsce pielęgniarce, która uzyskała stopień doktora nauk medycznych – wzięli udział współautor książki dr Rafał Zgorzelski, pomysłodawca jej wydania Poseł na Sejm RP Maciej Małecki, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Żyrardowa” (wydawcy publikacji) Krystyna Lenarczyk oraz Radny Miasta Mława Michał Pol. Licznie zgromadzeni w sali MDK-u słuchacze dowiedzieli się tego wieczoru wielu ciekawych rzeczy zarówno o samej książce, jak i jej bohaterce.

Genezę publikacji przybliżyli Maciej Małecki i dr Rafał Zgorzelski. Jak informowali, punktem wyjścia była praca magisterska pochodzącego z Ciechanowa księdza Damiana Klimkowskiego. – To jest jednak może dziesięć procent tej książki. Reszta to praca doktora Zgorzelskiego – wskazywał poseł, przyznając, że początkowo nie docenił, jak wielkim tytanem pracy jest wymieniony. Dr Zgorzelski przeprowadził kilkadziesiąt rozmów z osobami, które miały styczność z Janiną Fetlińską. Najwięcej – z jej mężem Włodzimierzem i synem Bartoszem. – Jedną taką rozmowę spisywał nawet 15 godzin! – mówił Maciej Małecki.

Praca nad książką była dla dra Zgorzelskiego zadaniem zarówno wyczerpującym (wiele zarwanych nocy, konieczność dokonania selekcji potężnego materiału), jak też przyjemnym. Autor jest mławianinem i swoje miasto uważa za szczególne miejsce – tutaj urodziła się Anna Tomaszewicz-Dobrska, pierwsza kobieta z dyplomem lekarza w Polsce. Naturalną koleją rzeczy było więc zainteresowanie osobą Janiny Fetlińskiej – przez wiele lat związanej z sąsiednim Ciechanowem, pierwszej w naszym kraju doktor nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa. – Gdy pojawiła się propozycja ze strony pana ministra, żeby to zrobić, od razu zaangażowałem się w ten pomysł […]. Uznaliśmy, że ta książka musi ukazywać postać nie tylko w formie biograficznej. Dużo ciekawszą formą będzie ekspozycja senator Fetlińskiej w oczach najbliższych: rodziny i przyjaciół – wyjaśniał dr Rafał Zgorzelski.

Dużym wyzwaniem był też wybór zdjęć, które miałyby się pojawić w publikacji (trzeba było wyselekcjonować ok. 100 z kilku tysięcy) oraz opisanie ich. Trudnym, ale wykonalnym zadaniem było później ich opisanie, a zwłaszcza identyfikacja sfotografowanych przed laty osób. – Musiałem poczynić dużo starań, żeby odtworzyć fragmenty z życia uwiecznione na tych zdjęciach. Bardzo mi to ułatwiły kalendarze i notatki, które pozostawiła żona – wspominał Włodzimierz Fetliński. Niektóre zdjęcia trzeba było z kolei wysyłać mailem do wielu osób, które potencjalnie mogły zidentyfikować postacie na fotografiach.

Z kart książki wyłania się obraz Janiny Fetlińskiej jako kobiety pracowitej, sumiennej, głęboko zaangażowanej w podejmowane działania, a zarazem niezwykle serdecznej i empatycznej. – Odebrałam ją jako osobę ciepłą i życzliwą. To taki typ osoby, że gdy się z nią rozmawia pierwszy raz, ma się wrażenie, że już się ją dobrze zna – wspominała Krystyna Lenarczyk. Jak dodał później dr Zgorzelski, Janina Fetlińska potrafiła podczas swoich podróży po Mazowszu zatrzymać się na przykład przy mleczarni i zapytać stojących tam ludzi: „Czy nie potrzebujecie mojej pomocy?”. Sama o sobie mówiła, że jest przede wszystkim społecznikiem , a dopiero potem senatorem. Autor i pomysłodawca książki przytoczyli dla przykładu wzruszające historie ludzi, których życie odmieniła pomoc dr. Fetlińskiej.

Zmarła w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. (w przeddzień 33. rocznicy ślubu z mężem Włodzimierzem) senator, znana przede wszystkim jako pierwsza w naszym kraju pielęgniarka ze stopniem naukowym doktora oraz współtwórczyni Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, w wydanej w tym roku publikacji ujawnia tym, którzy nie mieli szczęścia zetknąć się z nią osobiście, całkiem nowe oblicza. „Była niezwykłą osobą, taką, która idąc przez życie pozostawia trwały ślad, a odchodząc – wypełnia serca nie tylko bólem rozstania, ale i wdzięcznością” – napisał we wstępie Maciej Małecki. – Pani senator dr Janina Fetlińska powinna być autorytetem zarówno dla dorosłych, jak i młodych – powiedział w niedzielny wieczór dr Rafał Zgorzelski.

Wspomnieniami ze swoich spotkań z dr Fetlińską podzielili się też z uczestnikami spotkania Michał Pol oraz obecni w sali na piętrze Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, Dziekan Dekanatu Mławskiego Wschodniego ks. prał. dr Ryszard Kamiński i Radny Powiatu Mławskiego Henryk Antczak. Każdy ze słuchaczy mógł na koniec otrzymać bezpłatny egzemplarz książki z autografami dr. Rafała Zgorzelskiego i Macieja Małeckiego.

Publikacja powstała dzięki zaangażowaniu partnerów projektu, tj. Fundacji PZU, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, Fundacji KGHM Polska Miedź oraz Grupy Azoty S.A. Wydawcą książki jest Stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa”. Patronat honorowy nad publikacją objął Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski. Patronem spotkania promocyjnego w Miejskim Domu Kultury był Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.

Rafał Zgorzelski, Irena Przybysz, ks. Damian Klimkowski: Janina Fetlińska. Pielęgniarka, społecznik, senator RP 1952-2010, Stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa”, Żyrardów 2019

Krzysztof Napierski / UMM