Płot wokoło Cmentarza Żydowskiego został odnowiony | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Płot wokoło Cmentarza Żydowskiego został odnowiony

Agnieszka Puzio-Dębska / 07 sierpnia 2013

Zakończone zostały prace renowacji ogrodzenia Cmentarza Żydowskiego w Mławie, usytuowanego przy trasie nr 7 przy ul. Warszawskiej. Prace zostały wykonane na zlecenie Ziomkostwa Mławskiego w Izraelu, przez pracowników Zakładu Usług Agrotechnicznio – Sanitarnych „Agrosan" i przez przedstawicieli stowarzyszenia opłacone.

 

Zakres prac obejmował między innymi wycinkę krzewów, przycięcie koron drzew, wykoszenie terenu wzdłuż ogrodzenia, od strony wschodniej obniżenie poziomu terenu, usunięcie rdzy oraz powłoki malarskiej ze zniszczonego płotu, wymiana kątowników przęseł ogrodzenia, malowanie farbą podkładową oraz farbą nawierzchniową.

Właścicielem terenu Cmentarza Żydowskiego w Mławie jest Gmina Żydowska w Warszawie. Urząd Miasta kilkakrotnie zwracał sie z prośbą o odnowienie ogrodzenia oraz o przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych. Prace renowacji ogrodzenia zostały zlecone i opłacone z inicjatywy prywatnych osób - przedstawicieli Ziomkostwa Mławskiego, po poinformowaniu i uzyskaniu zgody przez właściciela terenu.

Odbioru prac na prośbę przedstawicieli Ziomkostwa dokonał Naczelnik Wydziału Inwestycji Krzysztof Jaros.

Agnieszka Puzio Dębska

 

Informacja o Cmentarzu Żydowskim w Mławie

Nowy cmentarz żydowski w Mławie – kirkut pochodzi z XIX wieku. Mieści się przy ulicy Warszawskiej. W czasie II wojny światowej uległ dewastacji. Po wyzwoleniu nieliczni ocaleni Żydzi mławscy przenieśli na cmentarz zwłoki osób pochodzenia żydowskiego, ekshumowane z grobów na terenie miasta. Niestety, wystawiane na zbiorowej mogile pomniki były wkrótce rozbijane przez nieznanych sprawców. W 1976 r. Urząd Miasta uporządkował teren i zadrzewił. Teren przez lata pozostawał zdewastowany i zaśmiecony, porósł samosiewnymi topolami.

Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Mławskiej, Ziomkostwa Mławskiego w Izraelu i Diasporze, samorządu Mławy podjęto budowę Pomnika Pamięci Żydów Mławy zgładzonych w latach 1939-1945. Projekt pomnika – siedmioramiennej menory ze świecami, przygotował Andrzej Barcz. Zwieńczeniem świecznika miały być ocalałe filary z odnalezionych na poligonie macew. Siedem potężnych filarów stanowi nawiązanie do ramion menory. Prace współfinansowały Fundacja Rodziny Nissenabaumów oraz Stowarzyszenie Żydów Mławskich w Izraelu.

W dniu 9 czerwca 1994 r. na cmentarzu stanął pomnik w kształcie menory. W jego odsłonięciu uczestniczyło ok. 30 Żydów z Diaspory, reprezentanci ambasady Izraela w Polsce i lokalnych władz.

W 1994 r. cmentarz został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 369.

Inne informacje:

http://www.kirkuty.xip.pl/mlawa.htm

http://www.sztetl.org.pl/pl/article/mlawa/12,cmentarze/3482,nowy-cmentarz-zydowski-w-mlawie-ul-warszawska-/

źródło: wikipedia