Piknik militarny, bogata oferta kulturalna, msza polowa i nie tylko. Uczciliśmy bohaterów września ’39 | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Piknik militarny, bogata oferta kulturalna, msza polowa i nie tylko. Uczciliśmy bohaterów września ’39

Krzysztof Napierski / 02 września 2024

Za nami obfity w wydarzenia weekend, podczas którego – w 85. rocznicę wybuchu – uczciliśmy bohaterów II wojny światowej, a w sposób szczególny Bitwy pod Mławą. Wielu uczestników zgromadziły zarówno sobotni piknik militarny, niedzielne msza św. i marsz, jak też szereg wydarzeń kulturalnych w ciągu obu tych dni.

Podczas pikniku militarnego mławianie i goście mieli okazję zobaczyć z bliska nowoczesny sprzęt wojskowy (wielkość robiła wrażenie, zwłaszcza na najmłodszych) i zrobić sobie przy nim zdjęcie, a także zapoznać się z ofertą jednostek wojskowych – jeśli kogoś kusiła przyszłość w armii, tutaj mógł uzyskać wiele przydatnych informacji. Nie brakowało także chętnych do poćwiczenia zdolności strzeleckich. Tuż obok, w namiotach wystawienniczych, można było nabyć wiele ciekawych rzeczy (nie tylko militaria), natomiast w parku do odwiedzania zachęcało kino sferyczne. W Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej do dyspozycji zwiedzających były wystawy „Bitwa pod Mławą 1939” i „Moja fotografia – rekonstrukcja Bitwy pod Mławą 1939”, z kolei bibliofili gospodarze zaprosili na spotkanie promujące książkę „Pozycja mławska 1939. Dziękuję Ci, kochanie, za listy”. Prawdziwą wisienką na torcie okazał się jednak – czego można się było spodziewać, gdyż ci państwo przyzwyczaili już mławian do wydarzeń na najwyższym artystycznym poziomie – koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego na estradzie im. Tekli Bądarzewskiej. Zachwycona publiczność gorąco oklaskiwała znakomite interpretacje piosenek żołnierskich, patriotycznych i nie tylko. A kto jeszcze był na siłach, udawał się na maraton filmów wojennych do kina Kosmos, gdzie wyświetlano obrazy „Filip” i „Orlęta. Grodno ‘39”.

Niedzielne obchody rozpoczęto od spotkania przy miejscu pamięci przy ul. Żwirki, gdzie odsłonięto z inicjatywy Związku Sybiraków w Mławie i przy współpracy z Powiatowym Cechem Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Mławie oraz Celiną Błaszczyk pomnik-głaz poświęcony Obrońcom Mławy 1939 roku. Głównym punktem programu na ten dzień była natomiast celebrowana przy Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach  Zawadzkich przez ks. kan. Sławomira Kowalskiego msza św. polowa. O ceremoniał wojskowy – m.in. z Apelem Pamięci i salwą honorową – zadbały zaprzyjaźnione z Mławą 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego i 1 Mazurska Brygada Artylerii im gen. J. Bema. Uroczystość, na której zakończenie przy pomniku piechura harcerze zapalili 85 zniczy w kolorach białym i czerwonym, uświetniły licznie przybyłe poczty sztandarowe. Tuż po mszy zainteresowani ruszyli w ponaddwugodzinny 12. Marsz Obrońcom Mławy, szlakiem linii umocnień z 1939 r., zakończony wspólnym ogniskiem na terenie Pokazowej Zagrody Żubrów przy ul. Krajewo. Niedzielną celebrację zwieńczyły wydarzenia kulturalne: wystawiony dwukrotnie w kinie Kosmos spektakl „Przez ścianę”, który mławianie obejrzeli dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, a także pełen wzruszeń i humoru koncert zespołu Ferajna Bydgoska na estradzie w parku. Tego dnia była też dostępna dla zwiedzających wystawa książek „Historia na kartach: II wojna światowa w literaturze” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie.

KN / WP

fot.: Wioletta Mikucińska, Krzysztof Napierski

 

Pierwszy dzień obchodów – sobota 31 sierpnia

 

Drugi dzień obchodów – niedziela 1 września