PIECZENIE CHLEBA W RAMACH PROJEKTU TYDZIEŃ ŹYTNIEGO CHLEBA W SZKOLE | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

PIECZENIE CHLEBA W RAMACH PROJEKTU TYDZIEŃ ŹYTNIEGO CHLEBA W SZKOLE

root@npc.pl / 25 listopada 2009

PIECZENIE CHLEBA W RAMACH PROJEKTU
„TYDZIEŃ ŹYTNIEGO CHLEBA W SZKOLE”
PRZY WSPARCIU URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO, RESORTU EDUKACJI I ROLNICTWA.

- PAŹDZIERNIK 2009-
GIMNAZJUM NR 2 IM. DRA JÓZEFA OSTASZEWSKIEGO W MŁAWIE


Pieczenie chleba w domu w czasach kiedy zakup pieczywa w sklepie nie stanowi najmniejszego problemu, a ilość asortymentów czasem sprawia kłopot „co wybrać”, w pierwszej chwili wydawać się może mało interesujące. Jednak…
Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie w dniach 12 – 16 października 2009 roku wzięli udział w kampanii edukacyjnej poświeconej pieczeniu chleba. Zajęcia te odbyły się w piekarni p. Szczepkowskich i były prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych piekarzy – cukierników. Młodzież poznała w obrazowy sposób metody pracy piekarza oraz cały proces powstawania chleba. Głównym tematem spotkania był ludowy sposób pieczenia chleba, który zawsze obwarowany był licznymi przepisami, zakazami i nakazami oraz magicznymi zaklęciami. Prowadzący Mariusz Dziubiński nauczyciel w tejże szkole, podawał przykłady wykorzystania chleba w obrzędach rodzinnych i dorocznych. Jednym z ciekawszych elementów kampanii była prezentacja wiejskich naczyń i sprzętów (dzieże, niecki, łopaty do chleba, pomietła, słomianki) przeznaczonych do pieczenia chleba. Atrakcyjną częścią spotkania była obserwacja robienia „rozczynu” w dzieży oraz pokaz zagniatania ciasta w niecce i formowania chleba. Uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć na prezentacjach, przedwojenne i współczesne piekarnie a także znakomite wypieki oraz nauczyć się jak brzmi nazwa „chleb” w różnych językach świata. Dzięki zaangażowaniu pań polonistek powstały wiersze poświęcone właśnie chlebowi. Natomiast nasza nauczycielka plastyki zachęciła uczniów do namalowania tego, w jaki sposób dzisiaj postrzegamy chleb i jak można się nim dzielić z innymi.
Była to piękna i niezwykle ciekawa kampania, w której uczniowie poznali, w jaki sposób ich pradziadkowie i prababcie musieli radzić sobie w życiu codziennym, gdzie obecna technika była im obca i nieznana.

Do pobrania