Tradycyjnym spotkaniem przy kopcu Kościuszki mławianie uczcili 230. rocznicę wybuchu insurekcji kościuszkowskiej. Nie zabrakło wzruszających przemówień, modlitwy i programu artystycznego przygotowanego przez uczniów. U stóp kopca złożono kwiaty i zapalone znicze.
Uroczystość poprowadziła Anna Welenc-Nawrocka z Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, natomiast historię insurekcji i samego kopca przybliżyła zebranym Monika Brzozowska – nauczycielka w Zespole Placówek Oświatowych nr 2. O tym wyjątkowym miejscu pamięci mówił również w swoim wystąpieniu Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Przypomnijmy – kopiec Kościuszki w Mławie został usypany w 1917 roku, w setną rocznicę śmierci naczelnika powstania, z inicjatywy ówczesnego proboszcza wólczańskiej parafii ks. Ignacego Krajewskiego. Dwukrotnie był rewitalizowany: w 1984 r. staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej i przy pomocy mławskich rzemieślników oraz w 2014 r. staraniem burmistrza Sławomira Kowalewskiego i Rady Miasta Mława. – Ten kopiec skrywa coś wyjątkowego: ziemię z pól, na których walczył i przelewał krew nasz wyjątkowy rodak – przypomniał podczas piątkowej uroczystości burmistrz Sławomir Kowalewski. Dziękował osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg spotkania oraz obecnym za pamięć o bohaterach. – To bardzo ważne, że spotykamy się, pamiętamy, wychodzimy w przestrzeń publiczną […]. Życzmy sobie głębokiej refleksji, życzmy sobie spokoju i pokoju – mówił burmistrz. Głos zabrała także Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, a krótką modlitwę poprowadził Proboszcz Parafii pw. św. Jana Kantego w Mławie ks. kan. Roman Tomaszewski.
Ważnym punktem uroczystości był przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Mławie wzruszający program słowno-muzyczny poświęcony powstańcom kościuszkowskim. Spotkanie zwieńczyło złożenie przez delegacje kwiatów i zapalonych zniczy u stóp kopca.
Kolejnym elementem mławskich obchodów rocznicowych będzie seminarium „W 230. rocznicę powstania kościuszkowskiego” w sobotę 23 marca o godz. 13:00 w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. W programie przewidziano wystąpienia mgra Michała Nowakowskiego i dra Leszka Arenta oraz poezja polityczna Tomasza Tyszki.
KN / KSM