Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Oświetlenie hybrydowe na mławskich ulicach

Magdalena Grzywacz / 05 stycznia 2022

Pod koniec roku 2021 miasto zbudowało oświetlenie oraz azyl dla pieszych na przejściu w ul. Grzebskiego. Punkty świetlne zasila energia pozyskana ze słońca i wiatru. Podobne rozwiązanie już funkcjonuje na ulicy Piekiełko, a wkrótce znajdzie zastosowanie na ulicach Karola Szymanowskiego oraz Wacława Grabowskiego „Puszczyka”.

Zakup i montaż lamp hybrydowych ma sporo zalet – nie wymaga przygotowywania projektów technicznych, budowy i utrzymania sieci. Nasze miasto obecnie testuje tego typu urządzenia, sprawdza ich przydatność w mławskich warunkach. Na ul. Piekiełko, w miejscu, gdzie nie ma sieci energetycznej, dwa punkty hybrydowe sprawdzają się bez zarzutu. Dwa kolejne doświetlają przejście dla pieszych w ul. Grzebskiego. Na tę instalację miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 40 157,04 zł w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – Przejścia dla Pieszych.

Rozwiązanie jest innowacyjne, zasilane punktów świetlnych odbywa się dla miasta bezkosztowo poprzez panele fotowoltaiczne i siłownie wiatrowe. Każda z lamp wyposażona jest w akumulator, który kumuluje energię i uwalnia ją po zmroku. Cena jednej lampy jest równoważna z ceną budowy standardowego punktu świetlnego wraz z siecią (w październiku 2021 r. 14 000 zł brutto). Zyskiem są oszczędności wynikające z braku opłat za zasilanie w przyszłości.

Miasto przygotowuje się do montażu lamp hybrydowych na ulicach, przy których stoją zamieszkałe domy, jednak nie istnieje sieć zasilająca oświetlenie uliczne. Pięć lamp wkrótce pojawi się na ulicy Karola Szymanowskiego, a trzy kolejne przy ul. Wacława Grabowskiego „Puszczyka”.

Magdalena Grzywacz/KSM