OGŁOSZENIE o konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej zagospodarowania Placu 3 Maja w Mławie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

OGŁOSZENIE o konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej zagospodarowania Placu 3 Maja w Mławie

Aneta Drybczewska / 29 czerwca 2015

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej
zagospodarowania Placu 3 Maja w Mławie

 FORMA KONKURSU

Konkurs otwarty, krajowy, jednoetapowy, studialny.

Rezultaty konkursu posłużą do opracowania dokumentacji technicznej w celu realizacji zamierzonej inwestycji, a także będą materiałem pomocniczym do prac przy miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego historycznego centrum Mławy. 

Uczestnikami konkursu mogą być samodzielne osoby fizyczne posiadające dyplom studiów o kierunku architektonicznym lub urbanistycznym i uprawnienia do projektowania bądź zespoły autorskie, w których co najmniej jedna z osób posiada udokumentowane wymienione wyżej wykształcenie i uprawnienia. Każdy uczestnik konkursu może złożyć tylko jedną pracę konkursową.

OBSZAR OBJĘTY KONKURSEM

Obszar opracowania konkursowego stanowi element istniejącego wnętrza urbanistycznego, zawierającego się w obrębie kwartału wyznaczonego ulicami: Chrobrego, Żwirki, Żeromskiego oraz 3 Maja (załączniki graficzne Nr Nr 1, 2 i 3).

Nazwanymi przestrzeniami tego wnętrza są Plac 3 Maja i ulica Wigury, pozostałe fragmenty nie mają swoich formalnych nazw. Dlatego też w celu uproszczenia i ujednolicenia, dla potrzeb materiałów i opracowań konkursowych, dla całości obszaru przyjęto określenie „PLAC 3 MAJA”.

Obszar opracowania to obecnie teren zaniedbany przestrzennie i funkcjonalnie. Zdominowany przez nieuporządkowany drogowy układ ciągów pieszych i kołowych, w tym również bezładnie rozmieszczonych parkingów. W poprzek (od ul. 3 Maja do ul. Żwirki) przebiega pieszo-jezdny ciąg komunikacyjny (w części ulica Wigury), stanowiący pozostałość po dawnym trakcie drogowym historycznego układu miasta. Jest to ślad pierwotnego przebiegu ulicy Długiej, która w ten sposób łączyła się z ulicą Wójtostwo. Obecnie ten historyczny układ, wskutek późniejszych przekształceń i nie zawsze przemyślanej zabudowy pierzei poszczególnych ulic, uległ prawie całkowitemu zatarciu. Głównym elementem organizującym obszar objęty konkursem, jest znajdujący się w jego centralnej części budynek tzw. Domu Handlowego, przykład dobrego konstruktywizmu w budownictwie lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Obecnie obiekt zaniedbany, w większości ze zmienioną funkcją, o częściowo zatartych cechach stylu. Całość przestrzeni dopełnia chaotycznie usytuowana, przypadkowa zabudowa bezstylowymi obiektami pawilonowymi.

CEL KONKURSU

Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszej koncepcji zagospodarowania placu 3 Maja wraz z jego otoczeniem, pod względem urbanistycznym, architektonicznym, funkcjonalnym i eksploatacyjnym. Inwestycja jest okazją do uporządkowania i wykonania nowej aranżacji placu.

Obecnie teren opracowania, traktowany jako miejska przestrzeń publiczna, wymaga zarówno rewitalizacji, jak i szeroko pojętej adaptacji do współczesnych potrzeb. Opracowania konkursowe służyć będą uzyskaniu wysokiej jakości, reprezentacyjnej przestrzeni publicznej, która służyć będzie komunikacji pieszej, ale przede wszystkim jako miejsce spotkań oraz codziennego odpoczynku i rekreacji zarówno mieszkańców Mławy jak i osób ją odwiedzających.

Podstawowe założenia, które powinna przewidywać konkursowa koncepcja to:

  1. ukształtowanie wzdłuż pierzei „Domu Handlowego” pasażu pieszego, np. z aranżacją ogródków kawiarnianych – wskazane wykorzystanie elementów małej architektury z wodą jako medium wiodącym;
  2. na odcinku pomiędzy ul. Żeromskiego, poprzez ul. Wigury, do ul. Żwirki zastosowanie rozwiązań pozwalających na pogodzenie ograniczonego ruchu kołowego z ruchem pieszym oraz zapewnieniem miejsc postojowych dla klientów znajdujących się tam usług;
  3. wkomponowanie w opracowanie kubatur istniejących pawilonów (kwiaciarnie, kioski „Ruch”);
  4. wskazanie propozycji rozwiązań przestrzenno-plastycznych dla „ścian” poszczególnych ciągów, w tym propozycje ewentualnych nadbudów i uzupełnień;
  5. uczytelnienie przebiegu historycznego traktu komunikacyjnego przebiegającego przez obszar opracowania;
  6. powiązanie funkcjonalne z otaczającym terenem, ulicami wyznaczającymi kwartał.

    SZCZEGÓŁY KONKURSU

    Szczegóły konkursu, regulamin oraz materiały graficzne dostępne są na stronie internetowej organizatora konkursu pod adresem: www.mlawa.pl.

    TERMINY

    Ogłoszenie konkursu                                     29.06.2015 r.

    Nadsyłanie pytań do                                      10.07.2015 r.

    Odpowiedzi na pytania do                            15.07.2015 r.

    Termin złożenia prac konkursowych do       2.11.2015 r.   do godz. 16:00 

    Ogłoszenie wyników konkursu do              18.11.2015 r. 

    RODZAJ I WYSOKOŚĆ NAGRÓD

    I NAGRODA                          15 000 zł

    II NAGRODA                           7 000 zł

    III NAGRODA                          3 000 zł

    Podane kwoty są kwotami brutto. Nagrody pieniężne podlegają opodatkowaniu zgodnie ze stosownymi przepisami.


    ORGANIZATOR

    Miasto Mława,  Stary Rynek 19,  06-500 Mława

    Osobą upoważnioną do kontaktów z Uczestnikami Konkursu jest:

    Sekretarz Sądu Konkursowego

    Aneta Drybczewska

    kontakt: aneta [dot] drybczewskaatmlawa [dot] pl (aneta[dot]drybczewska[at]mlawa[dot]pl,   tel. +48  23  654 32 53   w. 402)

     

    Załacznik nr 4: http:/sites/default/files/articles/import/mlawa_19.pl/sites/default/files/articles/import/mlawa_19.plwww.mlawa.pl/sites/default/files/articles/import/mlawa_19.plstudium-uwarunkowan-i-kierunkow-zagospodarowania-przestrzennego/sites/default/files/articles/import/mlawa_19.plstudium-uwarunkowan-i-kierunkow-zagospodarowania-przestrzennego.html