Odzyskujemy pustostany dla potrzebujących | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Odzyskujemy pustostany dla potrzebujących

root@npc.pl / 05 października 2009

Mimo że miasto wciąż buduje nowe bloki, a stare, niespełniające standardów domy sukcesywnie są wyburzane, wielu niezamożnych mieszkańców Mławy wciąż boryka się z problemami mieszkaniowymi. Na liście oczekujących na przydział mieszkania znajduje się prawie 140 rodzin. Dlatego Burmistrz Sławomir Kowalewski zdecydował się powołać komisję, która od marca b.r. zajmuje się przeglądem niezamieszkałych lokali mieszkalnych w zasobach komunalnych Miasta. Informacje o pustostanach otrzymujemy od mieszkańców Mławy. Komisja bada jednak wszystkie lokale w budynkach miasta. Do tej pory zlokalizowała 40 mieszkań, co do których stwierdzono że są niezamieszkałe przez ponad 12 miesięcy lub są zajmowane przez osoby nieuprawnione.
Zdarza się, że osoby, które wyjechały za granicę i posiadają dochód nieudokumentowany, często dalej zajmują lokal komunalny. Zgodnie z art. 11 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U 2005r. Nr 31 poz. 266 z późn. zm.) zarządca zasobu komunalnego Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Mławie działając w imieniu właściciela (Miasta Mławy) wypowiada w takich przypadkach umowę najmu.
Rodziny osób zamieszkujących lokal komunalny żyją często w przeświadczeniu, że mieszkania te są dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Niestety, takie przypadki zdarzają się nawet wtedy, kiedy rodzinę stać na zakup lokalu na wolnym rynku.
Dochodzi także do sytuacji, że najemcy podnajmują wcześniej przydzielone im lokale bez zgody właściciela – czyli miasta. Zgodnie z art. 11 ust 2 pkt. 3 osobie, która wynajęła, podnajęła albo oddała do bezpłatnego używania lokal wcześniej jej przydzielony, zarządca wypowiada umowę najmu. Dotychczas komisja odzyskała kilka takich lokali.
Puste lokale można zasiedlić ponownie dopiero w chwili uregulowania stanu prawnego. Często procedury z tym związane trwają dość długo. Zważywszy na fakt, że prawie 140 rodzin w Mławie żyje wciąż w trudnych warunkach – takie kroki są niezbędne.
Przypominamy – lokale socjalne i komunalne należą do Miasta, nie są własnością najemców i nie są dziedziczne. Mogą w nich mieszkać osoby, które nie posiadają na terenie Miasta prawa własności do innego lokalu i spełniają określone kryteria. Miasto chce się wywiązać ze swych zadań związanych z zapewnieniem godziwych warunków mieszkaniowych osobom o najniższych dochodach lub w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.
mg