Obowiązek podłączenia posesji do istniejącej kanalizacji miejskiej | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Obowiązek podłączenia posesji do istniejącej kanalizacji miejskiej

root@npc.pl / 26 czerwca 2006

Zawiadamiamy, że w przypadku wybudowania ulicznej sieci kanalizacji sanitarnej istnieje możliwość i obowiązek podłączenia przyległych posesji do kanalizacji miejskiej. Stosowne pisma argumentujące powyższy obowiązek zostały przesłane do mieszkańców Mławy w miesiącu grudniu 2005r. i styczniu 2006r.
Informujemy, że obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej nakłada art. 5 ust.1 pkt. 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132 poz. 622 z późn. zm.) oraz reguluje Uchwała Nr XXXVI/415/97 Rady Miejskiej w Mławie z dnia 30 września 1997r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy miejskiej Mława (§4 pkt 4.). Zwolnienie z tego obowiązku może nastąpić tylko w przypadku gdy nieruchomość została wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków.
Przypominamy, że uchylanie się właściciela nieruchomości od nałożonego nań ustawą, obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, nie znajduje żadnego prawnego uzasadnienia. Miasto Mława ma w takim przypadku możliwości prawne: wydania decyzji nakazującej wykonanie obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej oraz nałożenia sankcji grzywny, zaś wykonanie decyzji nakazującej przyłączenie podlega egzekucji w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Wyjaśniamy, że Miasto Mława realizując zadania gminy nałożone w/w ustawą buduje kolektory sanitarne, które mają określony cel przejęcia ścieków sanitarnych produkowanych przez mieszkańców, na oczyszczalnię ścieków. Związane jest to z szeroko pojmowaną ochroną środowiska oraz wymogami prawnymi. Na realizację inwestycji komunalnych Miasto Mława zaciąga korzystne pożyczki z WFOŚiGW w Warszawie oraz pozyskuje środki z funduszy unijnych. W przypadku nie wykazania po zakończeniu inwestycji efektu ekologicznego polegającego na likwidacji istniejących dotychczas szamb, przyznane środki mogą podlegać zwrotowi, a udzielone pożyczki nie zostaną umorzone. W związku z tym Gmina jest zobligowana do wykazania się efektem ekologicznym oraz do szczegółowej kontroli i egzekwowania uzyskania efektu ekologicznego przy prowadzonych inwestycjach.
W związku z powyższym ponownie apelujemy o niezwłoczne przystąpienie do wykonania obowiązku podłączenia posesji do kanalizacji miejskiej.