Obchody Dnia Wojska Polskiego w Mławie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Obchody Dnia Wojska Polskiego w Mławie

Agnieszka Puzio-Dębska / 18 sierpnia 2015

Program tegorocznych obchodów Dnia Wojska Polskiego oraz 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej był bardzo urozmaicony. W sobotę, 15 sierpnia złożono wiązanki na grobie ofiar wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. na Cmentarzu Parafialnym, dzień później otwarta została wystawa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego „Służby specjalne II Rzeczypospolitej w latach 1918- 1939. Blaski i cienie" oraz odbył się VII Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej.

15 sierpnia Mławianie świętowali 95. rocznicę Bitwy Warszawskiej (cudu nad Wisłą) - Dzień Wojska Polskiego. Uroczystości patriotyczno-religijne w Mławie rozpoczęły się mszą św. w kościele Świętej Trójcy. Następnie mławianie przeszli na cmentarz parafialny, gdzie na grobie ofiar wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. złożono kwiaty.

W niedzielę, 16 sierpnia na placu przed Pomnikiem Marszałka Piłsudskiego została otwarta wystawa plenerowa, zatytułowana „Służby specjalne II Rzeczypospolitej w latach 1918- 1939. Blaski i cienie". Wystawa poświęcona jest działalności wywiadu wojskowego tzw. dwójki w okresie istnienia II Rzeczypospolitej Polskiej. Działania wywiadowcze na mławskiej ziemi przybliżył nam dokładniej dr Tomasz Sypniewski, pracownik naukowy Kujawsko - Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. Przypomniał zgromadzonym, że w latach trzydziestych XX wieku, dzięki funkcjonującemu w Mławie Posterunkowi Oficerskiemu, nasze miasto było jednym z głównych miejsc działań wywiadowczych i kontrwywiadowczych w Polsce. Na otwarciu wystawy gościliśmy płk Jerzego Witkowskiego i kpt Stefana Pajdaka z delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Olsztynie.

Bardzo liczna publiczność zgromadziła się przed estradą w Parku Miejskim, gdzie odbył się VII Festiwal Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej organizowany przez Klub Seniora „Pogodny Uśmiech". Na deskach estrady w repertuarze piosenek żołnierskich, patriotycznych wystąpiły zespoły - Dąbkowiacy z Dębska, Ustronie ze Skierniewic, Orkiestra Dęta ze Szreńska oraz Zespół „Pokolenie" z Mławy. Przed koncertem z historycznym wykładem na temat wojny polsko-bolszewickiej z 1920 oraz ustanowienia Dnia Wojska Polskiego wystąpił prof. Ryszard Juszkiewicz.

Agnieszka Puzio Dębska

zdjęcia - APD, Iwona Łazowa (kuriermlawski.pl)